Viceguverner HNB-a održao izlaganje na temu Strategije uvođenja eura u Hrvatskoj


(FOTO: Arhiv)

22.2.2018. | 16:45 | Ante Mandaric
IZVOR: www.pozega.hr
Pregleda: 2180

Hrvatska gospodarska komora u suradnji s Hrvatskom narodnom bankom organizira ciklus prezentacija na temu Strategije uvođenja eura u Hrvatskoj, pri čemu će se poseban osvrt dati na koristi i troškove uvođenja eura na gospodarstvo. Cilj prezentacije je detaljnije upoznati poduzetnike i općenito hrvatsku javnost s ekonomskim koristima i troškovima uvođenja eura, objasniti sam postupak uvođenja eura te potrebne aktivnosti, uključujući ekonomsku politiku Vlade RH i HNB-a u razdoblju pripreme i nakon uvođenja eura. Na tu je temu danas izlaganje održao mr.sc. Vedran Šošić, viceguverner Hrvatske narodne banke.



- Tema predavanja je Strategija uvođenja eura koju su zajedno radili Vlada RH i Hrvatska narodna banka. HNB je pri tome poseban naglasak stavio na analizu koristi i troškova uvođenja eura. Među koristima uvođenja eura svakako prevladava i najveću težinu nosi otklanjanje tečajnog rizika. U Hrvatskoj je trenutno 1,5 godišnje bruto domaći proizvod duga vezan uz stranu valutu, imamo oko 500 milijardi kuna duga koji je vezan uz stranu valutu i svaka deprecijacija tečaja povećava teret otplate duga i otežava sposobnost otplate. Druga važna korist uvođenja eura je što će on pridonijeti kamatnih stopa, a otklanjanje tečajnog valutnog rizika smanjuje rizičnost cijelog gospodarstva i ekonomije i to će donijeti niže kamatne stope gospodarstvu i građanima. Naravno, ne može se znati kakve će biti kamatne stope kada budemo uvodili euro, možda će biti više nego što su danas, ali bi bile sigurno još i više nego bez scenarija uvođenja eura. – rekao je Šošić.


Kao glavni nedostatak Šošić je izdvojio gubitak samostalne monetarne politike, dok je drugi nedostatak učinak zaokruživanja cijena, odnosno eventualni porast cijena kod izražavanja u novoj valuti.




- Na temelju iskustva svih zemalja do sada vjerujemo da taj porast ne bi trebao biti znatan, on bi trebao biti vrlo mali, vrlo jednokratan i trebao bi se odraziti samo na manji broj usluga i jeftinijih proizvoda. – dodao je Šošić. Nakon ulaska u tečajni mehanizam, u njemu treba provesti najmanje još dvije godine što znači da bi se euro mogao uvesti najranije za pet godina.

Prema ocjenama HNB-a i Vlade RH koristi uvođenja imaju u načelu trajan karakter i znatno pretežu nad troškovima, koji su uglavnom jednokratni i mali. U tom smislu pozitivni učinci uvođenja eura odnosit će se i na poslovanje gospodarskih subjekata. Najveće koristi za gospodarstvo trebale bi biti uklanjanje valutnog rizika u poslovanju, smanjenje troškova zaduživanja, smanjenje transakcijskih troškova te povećanje međunarodne razmjene i ulaganja. Istodobno se većina troškova uvođenja eura odnosi na institucionalne troškove, dok bi najveći troškovi za gospodarstvo trebali biti oni koji se odnose na prilagodbe u gotovinskom poslovanju i platnom prometu, odnosno na pravne, računovodstvene i informatičke pripreme za uvođenje eura.



VIŠE NA TEMU:
HGK
HNB

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI