Računi, hrt, pristojba
(FOTO: A. Lužanac)
Jeste li se ikada našli u situaciji da vam je došla opomena za neplaćanje računa, a vi ste sigurni da ste ga uplatili? U međuvremenu ste naravno račun bacili, a odrezak niste sačuvali te nemate dokaza da je plaćanje stvarno izvršeno? Kako bi izbjegli ovakve neugodne situacije potrebno je jedno vrijeme čuvati potvrde o plaćanju računa, prenosi portal zgradonačelnik.hr.
Većina nas u današnje vrijeme svoje račune plaća putem Internet bankarstva, na kojem možemo pronaći izvode računa koje smo platili, ali treba znati kada je račun plaćen da bi mogli pronaći i taj dokaz. Stoga, na uplatnice koje ste dobili jednostavno napišite datum plaćanja i spremite ih u slučaju da vam zatrebaju. Svima nam se prilikom plaćanja računa znaju potkrasti i greške, poput krivo utipkanog broja. Ako se to dogodi, tvrtka kojoj plaćate račun neće imati provedeno vaše plaćanje i mogla bi vam poslati opomenu. Zbog toga je, također važno sačuvati uplatnice koje vam dolaze kako bi vidjeli gdje je nastala greška i dostavili dokaz o plaćanju.
Koliko dugo čuvati račune?
Jednu godinu:
Električna i toplinska energija
Plin
Voda
Dimnjačarske usluge
Telefon, Internet i mobitel
Čistoća
Isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva
Pristrojba HRT-a
Pošta, telegraf i telefon za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima
Pretplata na povremene tiskovine, računajući od isteka vremena za koje je tiskovina naručena
Tri godine:
Komunalna naknada
Pričuva
Grobna naknada
Dopunsko zdravstveno osiguranje
Najamnina
Naknada štete
Pet godina:
Kazne za parking
Ugovori o životnom osiguranju
Šest godina:
Porezna obveza
Deset godina:
Obveza nastala pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugog nadležnog tijela Ipak, stručnjaci i financijski savjetnici preporučaju da se računi čuvaju i duže od navedenih rokova jer tvrtke često znaju pokrenuti proces ovrhe nakon isteka nekog od roka. Zato, najbolje je nabaviti debeli fascikl i račune čuvati deset godina jer nakon tog vremena nastupa zastara za ovrhu.
(IZVOR: www.zgradonačelnik.hr)