ʺGrađane ne zanima kako se troši njihov novacʺ

FOTO: ilustracija

4.12.2019. | 13:36 | 034 Portal
Pregleda: 3341

Grad Požega u javnu je raspravu dao prijedlog proračuna za 2020. godinu putem svoje web stranice i medija te su građani pozvani dati svoje prijedloge. Ovo je prvi put kako je Grad Požega pozvao građane da daju prijedloge, ali građane očito ne zanima kako se troši njihov novac ili zapravo nemaju prijedloga. Naime, kod proračuna je uvijek problem što se s određene stavke treba novac „skinuti“ kako bi se preusmjerio na nešto drugo, a to nije baš tako jednostavno kao što mnogi misle. Jedini koji je dao svoje prijedloge je Daniel Majer (HSLS).

Pitali smo Majera, inače županijskog vijećnika što je predložio, zašto prijedlozi nisu prihvaćeni te što je s proračunom Županije. Majer je istaknuo:

Izvješće je javno objavljeno i može se vidjeti kako se prijedlozi odnose na smanjenje plaća zaposlenih, a što se može ostvariti procesom digitalizacije i smanjivanjem broja zaposlenih. Rashode za usluge može se smanjiti korištenjem pregovaračkih postupaka koje poznaje Zakon o javnoj nabavi, a posebno u postupcima jednostavne nabave, gdje se dobrim ispitivanjem tržišta može uštedjeti i preko 20%. Također, HSLS se već godinama zalaže za racionalnije trošenje proračunskog novca na socijalna davanja i donacije udrugama. 1000 ili 2000 kn za novorođenče nije pronatalitetna mjera. Ako se već izdvaja za novorođenčad, onda treba izdvojiti najmanje 20.000 kn i to samo za treće i svako iduće dijete. Na navedenim stavkama, predloženo je smanjenje proračuna za 3.848.631,00, koje bi trebalo rasporediti u rashode za digitalizaciju gradske uprave, Savjet mladih te dokumentaciju za rekonstrukciju ili sufinanciranje rekonstrukcije ulica: Kralja Zvonimira, Ante Starčevića i Županijsku ulicu. Također, trebalo bi raditi i na ukupnom smanjenju prihoda i rashoda kako bi se poduzetnike oslobodilo od raznih davanja te ih tako potaknulo na ulaganja u nova radna mjesta.


Kako je objašnjeno, intencija Grada je „da se prava poboljšaju i povećaju, a ne da se postojeća prava smanjuju ili ukidaju.“ Nije dobro ako nam je politika Grada: „da se prava u okviru socijalnog programa poboljšaju i povećaju, a ne da se postojeća prava smanjuju ili ukidaju.“ Dakle, nije rečeno kako se ne može, kako to često političari vole reći, nego da je politika gradske vlasti drukčija. I to je legitimno!


Da je HSLS dio gradske vlasti, politika bi bila da se socijalni program smanjuje s intencijom ukidanja, jer bi to značilo kako proračunski novac ne dobivaju oni koji ga i ne trebaju dobivati, prije svega oni koji su radno sposobni, a ne žele raditi (primjerice u građevini) te da ga ne dobivaju oni koji su željeli raditi, jer su pronašli svoje radno mjesto.

Županija danas izdvaja za socijalna davanja građanima svega 250.000,00 kuna, na ukupnom proračunu od 705 milijuna kuna. To je duplo manje nego prije 7 godina i od 2013. je taj iznos isti. Izvorni proračun Županije danas je duplo veći nego prije 7 godina. Znači, danas se za socijalna davanja izdvaja 4 puta manje nego prije 7 i više godina. Županija danas nema dugove, nego ima novca za kupovinu Dvorca u Trenkovu, trga u Kutjevu. To je odraz politike koja ima intenciju gospodarskog rasta županije kroz investicije i EU projekte, a ne kako mnogi u RH rade, u „kupovinu glasova“.


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI