bankomat
(FOTO: vecernji.ba)
ko ste se ovih dana, u nemogućnosti primjerice pronalaska slobodnog parkirnog mjesta u centru grada zbog poveće gužve i raskopanih ulica, odlučili podići gotovinu na najbližem bankomatu, umjesto onom vaše matične banke, mogli ste se uvjeriti da vam je banka ponovo naplatila nemalu naknadu za podizanje novaca na „tuđem“ bankomatu. Naplata naknade privremeno je ukinuta krajem ožujka, kao jedna od protuepidemijskih mjera, na preporuku Hrvatske narodne banke i u skladu s preporukama Stožera civilne zaštite i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o minimiziranju kretanja i međusobnih kontakata.
Posebno je to bilo važno umirovljenicima koji su mirovinu tako mogli podići na najbližem mjestu, bez odlaska u banku ili hodanja do matičnog bankomata, a da pritom uslugu korištenja nisu morali platiti najmanje 20 ili 30 kuna, što je za male mirovine veliki izdatak. Iako je mjera bila najavljena kao privremena, po poboljšanju epidemiološke situacije, banke su brže-bolje pohitale vratiti naknadu i tako opet prisilile građane da čekaju u redovima ispred banaka, dok su oni neupućeni „platili“ banci za određeni postotak od podignutog novca.
Zagrebačka banka, Privredna banka Zagreb, i Hrvatska poštanska banka, koje imaju poslovnice ili bankomate u Pakracu, naknadu za podizanje gotovine debitnom karticom na bankomatu druge banke naplaćuju od 1. srpnja, a Erste banka je jedina produžila nešto više, pa će ona tako naplaćivati od 1. kolovoza, navodi se na internetskim stranicama ovih banaka. Kao protuepidemijsku mjeru, banke ostavljaju limit za beskontaktno plaćanje karticom u iznosu do 250 kuna, bez potrebe unošenja PIN-a.
Većina banaka najavila je da će „pratiti situaciju uzrokovanu pandemijom koronavirusa kako bi pravodobnim mjerama zaštitila zdravlje klijenata i omogućila im lakše upravljanje financijama“ pa ostaje za vidjeti hoće li uistinu tako i biti s obzirom da zadnjih dana svjedočimo nikad lošijoj epidemiološkoj situaciji od početka pandemije.
izvor: www.pakrackilist.hr