Civilna zaštita vježba
(FOTO: D.K./Compas.com.hr)
Na području lipičkog jezera Raminac u nedjelju, 20. listopada, održana je velika terenska vježba "Slavonija 2024-2", koju je organiziralo Ravnateljstvo civilne zaštite Republike Hrvatske. Vježba, koja je trajala od 18. do 21. listopada, obuhvatila je pet slavonskih županija, a cilj joj je bio uvježbavanje i poboljšanje koordinacije snaga u odgovoru na poplave. Naglasak je stavljen na traganje i spašavanje, ali i na testiranje komunikacijskih sustava.
Vježba "Slavonija 2024-2" dio je godišnjeg plana državnih vježbi za 2024. godinu i osmišljena je kako bi se testirale i unaprijedile procedure te provjerila spremnost lokalnih, županijskih i državnih službi u slučaju poplavnih katastrofa. Područje Slavonije, zbog svoje geografske i hidrološke specifičnosti, povremeno je izloženo riziku od poplava koje mogu ozbiljno ugroziti stanovništvo i infrastrukturu.
Voditelj Službe civilne zaštite Požega Slavko Marinac ovom je prigodom istaknuo kako je baza svih operacija bila smještena u logističkom centru u Bizovcu, odakle je vođena komunikacija prema svim lokacijama vježbe, uključujući i ovu u Lipiku u kojoj je bilo smješteno komunikacijsko vozilo. Na terenu je korišten napredni komunikacijski sustav TETRA i sustav za upravljanje incidentima NICS, s ciljem testiranja učinkovitosti u stvarnim uvjetima.
U vježbi su sudjelovale različite operativne snage, uključujući Državnu intervencijsku postrojbu civilne zaštite, lokalne postrojbe civilne zaštite Lipika i Pakraca, vatrogasne postrojbe, HGSS, Gradsko društvo Crvenog križa Pakrac, Zavod za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije, Hrvatske vode te pripadnike Policijske uprave Požeško-slavonske, odnosno Policijske postaje Pakrac. Ronilački klub Požega također je sudjelovao sa svojim timom, pretražujući jezero i pomažući u postavljanju zečjih nasipa.
Svaka služba imala je specifične zadatke, prilagođene njihovim nadležnostima. HGSS je bio zadužen za potragu i spašavanje nestalih osoba, uključujući i pretragu vodenih površina. Državne interventne postrojbe bile su angažirane u suradnji s vatrogascima, koji su prepumpavali vodu i radili na jačanju nasipa. Vatrogasci iz Lipika i Pakraca, zajedno s predstavnicima Hrvatskih voda, postavljali su zečje nasipe i upojne bunare za kontrolu vodostaja, dok je Crveni križ organizirao službu traženja nestalih, pružao psihosocijalnu pomoć te osiguravao logistiku i prehranu za sve sudionike.
Ova vježba istaknula je nužnost suradnje i koordinacije među službama, što je ključno za pravovremeni odgovor u situacijama prirodnih katastrofa poput poplava. Slavko Marinac je stoga naglasio da je uspjeh vježbe rezultat temeljite pripreme i učinkovite suradnje svih sudionika, a prikupljena iskustva poslužit će za daljnje unaprjeđenje sustava civilne zaštite u Hrvatskoj.
izvor: compas.com.hr