Hrvati su europski prvaci u karijesima: Zube peremo jednom u pet dana!?
Da nas svaki dan ošamari neka sramotna statistika, već smo u Hrvatskoj navikli, ali ovo više nije ni smiješno.

Da nas svaki dan ošamari neka sramotna statistika, već smo u Hrvatskoj navikli, ali ovo više nije ni smiješno.
Hrvati peru zube jednom u pet dana. Ne jednom dnevno, i to bi već bilo problematično, nego jednom svakih pet dana. Navodno na to upućuju različita istraživanja.
Kad smo nazvali zubare kako bismo da je to krivo, oni su odgovorili: još je i gore. Hrvati su europski prvaci po broju karijesa.
84 posto ljudi ima barem jednu plombu, a 90 posto ima karijes. Pokvarene i trule zube imaju Hrvati. Istraživanje je pokazalo da zube u prosjeku peremo jednom u pet dana. Mislili smo da je u pitanju neka zabuna.
"Bolje da vam ne govorim svoja iskustva. Nama je ordinacija puna, vjerojatno zato jer se jako slabo brinemo o našem oralnom zdravlju. Evo jedan zanimljiv podatak. Žene imaju veći KEP Indeks nego muškarci", rekao jeŽeljko Rotim, stomatolog.
A tek kada postane prekasno - dolazimo tražiti pomoć. I zato hrvatski dvanaestogodišnjaci u prosjeku imaju četiri pokvarena zuba, a odrasli njih čak 12.
Strašne bušilice, jedan instrument gori od drugog - kod zubara se ne ide i zbog straha. I ne, ne boje se na stolac sjesti samo djeca.
"Strah od zubara zapravo je jako čest. On je naučen, učimo ga kroz socijalizaciju i informacije koje čujemo. Roditelji djecu trebaju educirati, ne ih strašiti i plašiti od rane dobi, jer im dajemo analogije te koje im bude strah", rekla je psihologinjaDajana Čopec.
A kad već svaki četvrti muškarac pere zube tek kada ode zubaru, i kada četkicu mijenjamo jednom godišnje - možda se trebamo vratiti osnovama.
Što je najvažnije kod pranja zubi?
"Da ne dođu gric i grec", kazala nam je nam petogodišnjaLaurakoja svoje zube pere tri minute.
"Svaki zubić peremo dok ne izbrojimo do deset. I tako za svaki zub. Ja ih ovako perem", pokazao nam je njezin vršnjakPetar.
Da nam budu čisti kao Dancima, koji navodno imaju najzdravije zube na svijetu. Evo male zubne škole.
Ne peremo ih samo da budu čisti i bijeli. Istraživanja su pokazala da bolestan zub može uzrokovati bolesti srca, artritis i demenciju. Pa vi razmislite kada ćete opet uzeti četkicu u ruke.
(IZVOR: www.danas.hr)
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti
ODRŽANA SKUPŠTINA AK POŽEGA: Unatoč rastu broja članova, klub poslovnu godinu završio s gubitkom
07. 05. 2026.NA PLETERNIČKOJ TRŽNICI: Najbolje pite pripremile Anđa Sivonjić i Zora Valentić
06. 05. 2026.
Od stipendija budućim liječnicima do besplatnog ljetovanja: Županija, gradovi i općine nastavljaju sa zajedničkim projektima
06. 05. 2026.

Anketa
Novi dizajn 034portala mi je: