Godišnjica rođenja isusovca Antuna Kanižlića

20.11.2020. | 07:58

pozega.hr
IZVOR: pozega.hr

Pregleda: 2183

FOTO: Autor/Izvor pozega.hr

20.11.2020. | 07:58 | pozega.hr
IZVOR: pozega.hr
Pregleda: 2183

Hrvatski pjesnik Antun Kanižlić rodio se 20. studenoga 1699. godine u Požegi. Školovanje je započeo u isusovačkoj gimnaziji u Požegi, nastavio u Zagrebu, dok je studij teologije završio u Grazu i Trnavi. Neko je vrijeme bio propovjednik i kateheta u Zagrebu, Požegi, Osijeku, Petrovaradinu, Pećuhu i Varaždinu. Od 1752. do svoje smrti 24. kolovoza 1777. živio je u Požegi. Bio je nastavnik i upravitelj Gimnazije, a poslije ukinuća isusovačkog reda postaje upravitelj Požeškog konzistorija. Zanimanje za kinjiževnost pokazuje još u mladosti.

Autor je više nabožnih, vjersko-poučnih djela, dijelom izvornih, a dijelom prevedenih, koja je objavio u zrelim godinama, iako su vjerojatno nastajala prije. Za života je objavio pet knjiga vjerskoga, moralno-prosvjetiteljskoga značaja: Bogoljubstvo na poštenje sv. Franceska Saverije, družbe Isusove (1759), Utočište Blaženoj Divici Mariji ugodno i prijetno a nami vele koristno i potribito (1759), Primogući i sardce nadvladajući uzroci s kripostnimih podpomoćmah za ljubiti Gospodina Isukarsta spasitelja našega (1760), Bogoljubnost molitvena na poštenje prisvete Trojice jedinoga Boga, blažene divice Marije i svetih (1766) i Mala i svakomu potribna bogoslovica to jest nauk kerstjanski (1773), koja je doživjela pet izdanja za Kanižlićeva života i bila najpopularnije njegovo djelo.

U tim se nabožnim knjigama zanimljivošću izdvaja duhovna lirika, nastala u ozračju isusovačke pobožnosti što Kanižlićev književni rad izdvaja od ostatka produkcije u Slavoniji tog vremena. Nakon Kanižlićeve smrti objavljena su još dva njegova djela: polemički spis o uzrocima rimsko-bizantskog vjerskog spora usmjeren protiv pravoslavlja Kamen pravi smutnje velike iliti početak i uzrok istiniti rastavljenja crkve Istočne od Zapadne (1780) i religiozni spjev Sveta Rožalija, panormitanska divica (1780).


Sveta Rožalija, jedino opsežnije Kanižlićevo pjesničko djelo, u četiri pjevanja pripovijeda o životu Rozalije, svetice koja napušta dvor svojih roditelja i zaručnika i odlazi u pustinju. Iako se Kanižlić ne oslanja potpuno na dubrovačke barokne religiozne poeme, i u Svetoj Rožaliji i u duhovnoj lirici vidljivi su tragovi dubrovačkoga baroka. Svrstavaju ga među zanimljivije slavonske književnike XVIII. stoljeća. Kanižlić je ujedno i jedini pravi, iako zakasnjeli, predstavnik baroka u Slavoniji. Da nije bilo njega, iz slavonske dionice hrvatske književnosti barok bi izostao.


 

(Izvor: pozega.hr)


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI