Inspekcije neće kontrolirati privatna okupljanja, to će se ostaviti na savjest građanima

FOTO: 034 portal

27.3.2021. | 10:06 | glas-slavonije.hr
IZVOR: glas-slavonije.hr
Pregleda: 3484

Zbog rasta broja oboljelih bolnice povećavaju kapacitete za liječenje COVID-19Nacionalni stožer civilne zaštite u petak će objaviti detalje o mjerama protiv širenja koronavirusa za sljedeće razdoblje, koje obuhvaća i uskrsne blagdane.


Među najvažnijim mjerama je prelazak na online nastavu u područjima s većim broj oboljelih, a riječ je o desetak županija. U nekoliko županija, među kojima nema slavonskih, bit će i dodatno ograničena javna okupljanja.

Pitanje dobre volje
Kada je riječ o ostalim područjima života i restrikcijama, ministar unutarnjih poslova i čelnik Nacionalnog stožera Davor Božinović ponovio je u četvrtak kako je glavna odgovornost za pridržavanje mjera na građanima. "Siguran sam da nakon više od godinu otkad je proglašena epidemija u Hrvatskoj svi znaju sve jer smo toliko puta sa svih razina ponovili što treba učiniti i koje su osnovne epidemiološke mjere”, rekao je Božinović. Ustvrdio je da je sad samo pitanje dobre volje i na neki način odgovornosti, ne samo za sebe nego i za druge, hoćemo li se tih mjera pridržavati.



Upitan hoće li postrožiti mjere za Uskrs s obzirom na to da će vjerojatno većina građana iskoristiti priliku za putovanja i povezivanja s obitelji, Božinović je rekao da to ulazi u privatnu sferu. "Cijelo vrijeme govorimo da su takva okupljanja, pogotovo kad je više ljudi iz više obitelji epidemiološki rizična, ali ne treba očekivati da će inspektori Civilne zaštite ili policija ulaziti u tu privatnu sferu niti će nadležne službe kontrolirati održava li netko osobnu higijenu, nosi li masku u zatvorenom prostru i pridržava li se osnovnih mjera”, kazao je. Dodao je da će u onom dijelu koji su propisali provoditi inspekcije i nadzore, a ono što je privatno ostavljaju na savjest svakom od nas. Cilj im je, uz zaštitu zdravlja i života ljudi, održivost zdravstvenog sustava. "Vidimo da su oko nas u Europi bolnički sustavi prilično preopterećeni, a hoće li tako biti u Hrvatskoj ovisi o Hrvatima, ni o kome drugome", zaključio je Božinović. Upitan je li nakon najave da neće biti financijske pomoći onima koji krše mjere počeo pojačani nadzor ugostiteljskih objekata, rekao je da je uvijek bilo pravnih osoba koje su bile kažnjene. Činjenica je, kazao je, da je ugostiteljski sektor u Hrvatskoj možda jedini od svih članica EU-a koji radi, ali Vlada traži da se učini sve kako bi se spriječilo ili usporilo širenje virusa kako bismo se pripremili i za uspješnu turističku sezonu. "Sve je na nama", zaključio je.


Premijer Andrej Plenković rekao je kako svjedočimo ubrzanju širenja zaraze koronavirusom. "Pandemija ne jenjava ni kod nas niti u drugim zemljama i ta situacija zahtijeva veliki stupanj opreza i pridržavanja epidemioloških mjera u što većoj mogućoj mjeri", kazao ja Plenković na sjednici Vlade. Poručio je pritom da je ključ osobne odgovornosti da svatko od sugrađana pridonese onome što se radi na razini Vlade i države. Vlada je u četvrtak usvojila i zaključak o produženju mjera potpora za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima koronavirusom i za travanj, a, kako je istaknuto, za tu je mjeru do sada izdvojeno 10 milijardi kuna.


U četvrtak je bio četvrti dan zaredom u kojem je broj hospitaliziranih bio veći od 1000, a dosad sekvencionirani uzorci pokazuju da je u 70 posto prisutna britanska varijanta virusa, izvijestio je ministar zdravstva Vili Beroš. Zbog rasta broja oboljelih bolnice su dobile upute o povećanju kapaciteta nužnih za liječenje bolesnika s COVID-19.


"Stopa potvrđenih slučajeva i dalje raste te se u odnosu prema prošlotjednom izvješću radi o 28-postotnom povećanju. Bilježimo i pad prosječne dobi oboljelih s 49,9 godina na 42,7 godina, što je dodatni poziv na oprez", rekao je Beroš. I on je, s obzirom na to da se bliže blagdani, pozvao građane na oprez i izbjegavanje većih druženja. "Pozivam građane da pomognemo sebi samima i ostatku zajednice pridržavajući se epidemioloških mjera. Ako se uz nastavak cijepljenja pridržavamo mjera nošenja maski, fizičke distance i izbjegavanja grupiranja, to je dovoljna garancija za neširenje virusa", kaže Beroš.
Odbijanje cjepiva
Ministar Božinović na sjednici Vlade istaknuo je kako je, kada je riječ o nadzoru, posebna pozornost poklonjena nedopuštenim okupljanjima i načinu rada ugostiteljskih objekata. U tjedan dana provedena su 18.802 nadzora, utvrđena su 193 slučaja nepridržavanja mjera te su izdana 174 upozorenja. Utvrđen je 91 prekršaj te će biti podneseno 66 prekršajnih naloga, kao i tri za kaznena djela širenja bolesti. Također je utvrđeno 246 slučajeva kršenja samoizolacije.


Kako je novinare izvijestio ministar rada Josip Aladrović, za oko 200 kafića i restorana ukinuta je državna potpora zbog nepoštovanja epidemioloških mjera te je naglasio da su potporne mjere povezane s epidemiološkima.

U četvrtak je objavljeno i kako su nove 1673 osobe zaražene koronavirusom, deset ih je umrlo u Hrvatskoj u 24 sata, a trenutačno je aktivno 8407 slučajeva zaraze. Na bolničkom liječenju je 1071 zaraženi pacijent, od toga je na respiratoru njih 100, a u samoizolaciji su trenutačno 26.694 osobe. Od 25. veljače 2020. ukupno je u zemlji zabilježeno 262.309 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 5838 umrlo, a ukupno se oporavilo 248.064 osoba. Kako se može saznati iz zbirnih podataka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, od početka epidemije najmlađa preminula osoba bila je devetogodišnji dječak. Većina preminulih imala je značajne komorbiditete ili su bili visoke dobi. Prosječna dob do sada preminulih osoba iznosi 76.7 godina, a na respiratoru je preminulo 2066 osoba. Hrvatskoj je dosad isporučeno 514.830 doza cjepiva, a do 24. ožujka je upotrijebljeno 413.465 doza te su cijepljene 333.122 osobe.

Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Nataša Ban Toskić upozorila je da se od 30 do 50 posto pacijenata u nekim ordinacijama odbija cijepiti AstraZenecom te da neki od njih liječnicima upućuju prijetnje. Požalila se na lošu distribuciju cjepiva. Smatra da je do problema došlo jer se svim ordinacijama dijelila ista količina doza, iako je bilo predviđeno da ordinacije koje imaju veći udio starijih stanovnika dobiju 20 doza AstraZenece više nego manje ordinacije. Upozorila je da treba početi cijepljenje drugom dozom pacijenata koji su procijepljeni, ali da tempom kojim cjepivo dolazi neće biti dovoljno za prvu dozu preostalih pacijenata.

(Izvor: Glas-slavonije.hr)


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI