8.11.2022. | 11:08
Sponzorirani članak
Pregleda: 2218
Kuhinjske stolice
(FOTO: favi.hr)
Ako kuhinjske stolce koristimo samo tijekom nedjeljnih obiteljskih ručkova, valjda će pri njihovom odabiru glavnu ulogu imati dizajn. No, sve češće se susrećemo sa slučajevima da se blagovaonski stol i stolice svakodnevno pretvaraju u radni, ili u kutak za učenje. Tada je potrebno gledati ne samo na izgled, već i na funkcionalnost. Važni parametri uključuju dimenzije sjedala, nagib naslona ili materijal od kojeg su izrađene stolice i njihov tapecirung.
1. Pogledajte ključne parametre
Kada je riječ o udobnosti i vašem zdravlju, možda najvažnija "odlika" kuhinjske stolice su njezine dimenzije. Počnimo od sjedala. Idealno bi bilo da bude malo šire od zdjelice. Standardno susrećemo sjedala široka 40-45 centimetara, no dostupne su i druge varijante. Što se tiče visine sjedala, obično se koristi slična vrijednost, tj. sjedalo se nalazi otprilike 45 centimetara od tla. Vrijedi osnovno pravilo da koljena prilikom sjedenja trebaju činiti kut od približno 90 stupnjeva. Nagib naslona također je bitan, a njegov kut u odnosu na sjedalo čini otprilike 95 stupnjeva. Na kraju, ali ne manje važno, razmislite o tome da visina stolica odgovara visini stola, kako biste imali dovoljno prostora za noge prilikom sjedenja.
2. Ne podcjenjujte kvalitetu izrade
Djeluje li na vas stolica kao prilično krhka? U tom slučaju neka vas ne zavede atraktivan dizajn ili niska cijena, već radije nastavite s potragom. Ne samo da vaš novi komad namještaja ne bi dugo trajao, već biste u najgorem slučaju mogli izazvati neugodnu nezgodu. Za svaku stolicu bi trebala biti navedena nosivost. Taj podatak svakako ne vrijedi podcjenjivati - uvijek radije posegnite za modelom koji vama i svim članovima obitelji nudi određenu rezervu.
3. Metal, drvo ili plastika?
Osnovni materijali koji čine konstrukciju kuhinjskih stolica su drvo, plastika ili metal. Drvo je bezvremenski klasik koji pristaje gotovo svugdje. Namještaj se izrađuje od mnogo različitih vrsta drva, uključujući i egzotično drvo. Pojedine vrste se zatim mogu razlikovati po svojim svojstvima, na primjer tvrdoći. Ako se za izradu koristi mekše drvo (na primjer smreka ili bor), namještaj će biti doduše jeftiniji, ali i puno "ranjiviji" i skloniji ogrebotinama. Tražite li trajnije drvo, onda možete posegnuti recimo za omiljenim hrastom. Druga varijanta je plastika, koja je posljednjih godina toliko napredovala, da stolice od nje mogu postati pravi dizajnerski dodatak. Osim toga, plastični modeli su lagani, lako se peru i, posebno u manjim prostorijama, sigurno ćete cijeniti njihov nježan i "prozračan" izgled. Stolice s metalnim okvirom odlikuju se Velikom otpornošću i dugim vijekom trajanja se odlikuju opet stolice s metalnom konstrukcijom, koje će vašoj kuhinji dati industrijski štih.
4. S tapecirungom ili bez?
Neke stolice opremljene su mekim tapecirungom, druge se mogu pohvaliti samo jednostavnim, minimalističkim dizajnom bez ikakvog tapecirunga. Koju ćete varijantu preferirati ovisi naravno samo o vama. Odlučite li se za tapecirane, ne zaboravite razmotriti mogućnosti budućeg održavanja. Tekstilne presvlake danas su tretirane tako kako bi se onemogućilo prljanje, ali veća nezgoda može se dogoditi bilo kada - pogotovo ako imate malu djecu u obitelji. Alternativno rješenje mogu biti presvlake od umjetne kože, ili navlake koje se mogu skidati i prati u perilici rublja. Kompromis između tapeciranih i stolica bez ikakve presvlake predstavljaju samostalni jastučići za sjedala. Možete ih koristiti prema svojim željama, lako ćete ih očistiti u bilo kojem trenutku, a zahvaljujući brojnim varijantama boja, možete ih doslovno mijenjati prema svom raspoloženju.