KB Sv. Duh: požeški liječnik dio je tima koji liječi donedavno neizlječive bolesti oka

FOTO: Leon Marković: privatni album

9.1.2021. | 11:13 | Kristina Šimić
Pregleda: 16167

Leon Marković, Požežanin sa zagrebačkom adresom, specijalizant oftalmologije i optometrije, zaljubljenik u fotografiranje i putovanja, ali prije svega skroman i samozatajan mladić, čovjek sa srcem i osjećajem za drugog. Teško je u nekoliko rečenica opisati svestranost mladog liječnika na početku svoje karijere, ali bez lažne skromnosti možemo reći da je Leon najsjajniji dukat u niski slavonske ogrlice.

Još jedan u nizu Požežana koji je svoj Grad prikazao u najboljem mogućem svjetlu, potvrdivši još jednom činjenicu da plodna zemlje Zlatne doline pod prostranom nebeskom kapom, svijetu i državi daje najbolje plodove. Klinička bolnica „Sveti Duh“ prva u ovom dijelu Europe provodi revolucionarnu metodu genskog liječenja donedavno neizlječivih bolesti oka. Sjaj ogromnog uspjeha hrvatskih liječnika svojim zrakama prošarao je tmurnu i zimsku požešku svakodnevicu jer je dio tog izvanrednog tima i Požežanin, dr. Leon Marković.

Klinička bolnica „Sveti Duh“, već godinama postiže izuzetne rezultate na svim poljima medicine i upravo je ta konstantna izvrsnost privukla i mladog liječnika.


-Klinika za očne bolesti Kliničke bolnice “Sveti Duh” oduvijek mi je bila na prvom mjestu želja, a pogotovo uspjesima na području prevencije slabovidnosti u dječjoj dobi, uvođenjem Nacionalnog preventivnog programa ranog otkrivanja slabovidnosti, Referentnim centrom Ministarstva zdravstva za dječju oftalmologiju i strabizam pri Klinici i prvim Registrom ranog otkrivanja slabovidnosti u svijetu te statusom jedinog Suradnog centra svjetske zdravstvene organizacije za dječju oftalmologiju u zdravstvenoj mreži Republike Hrvatske.


Vjerujem kako je svim zaposlenicima u zdravstvenom sustavu cilj pomagati i podizati kvalitetu života pacijenata i baš zbog toga smatram kako kao specijalizant oftalmologije i optometrije na vrhunskoj klinici okružen vrhunskim ljudima, mogu dati više i bolje. Biti s ljudima koji osim rada u redovnom radnom vremenu, pronalaze i vrijeme za promišljanjem novih metoda prevencije i liječenja, ostajanjem nakon posla dajući dio sebe za dobrobit drugih, ispunjava me u potpunosti.- objašnjava nam dr. Marković svoje početke.



Leonova posvećenost poslu, želja za napredovanjem i osobnim usavršavanjem te učenje od vrhunskihmentora koji nesebično prenose svoje znanje kao i poticajno okuženje, dovele su ga do toga da bude dio vrhunskog tima koji je donio novu nadu pacijentima.

-Tijekom specijalizacije radio sam sukladno obvezama i zadatcima specijalizanta oftalmologije optometrije. Nakon prve primjene genskog liječenja nasljednih distrofija mrežnice u svijetu prije 2 godine, a uzimajući u obzir prve rezultate koji su bili revolucionarni, idejom prof.dr.sc. Mladena Bušića, prim.dr.med. i prof.dr.sc. Mirjane Bjeloš, dr.med., postavljen je cilj da svim pacijentima u Republici Hrvatskoj omogućimo navedenu terapiju pri Klinici za očne bolesti Kliničke bolnice „SvetiDuh“.

Zahvaljujući njihovoj podršci uključen sam u tim za aplikaciju prvog genskog liječenja pri Klinici, izabran voditeljem farmaceutskog tima za liječenja nasljednih distrofija mrežnice te u suradnji s vrhunskim stručnjacima različitih profila, subspecijalistima dječje oftalmologije, retinolozima, vitreoretinalnim kirurzima, magistrima farmacije i visokoeduciranim sestrinskim osobljem te medicinskim genetičarima, pohađali smo razne internacionalne tečajeve i webinare te naposljetku u srpnju 2020. godine postali jedini certificirani centar za liječenje nasljednih distrofija mrežnice u istočnoj i jugoistočnoj Europi.- kazuje nam Leon.

Dr. Marković pokušao je nama laicima objasniti o kakvoj se terapiji radi, ali i tome što takva terapija znači za pacijente budući da sve troškove liječenja pokriva HZZO.

-Sama terapija se primjenjuje kirurškim putem u oku, djeluje tako da se zdravi sintetizirani gen, umotan u kapsulu virusa dostavlja do preostalih živih stanica mrežnice čime se naposljetku nadomješta funkcija bolesnog, oštećenog gena i osigurava zaustavljanje bolesti. Zdravi gen ubacivanjem u stanice oka ne utječe na funkcionalnost preostalih gena u stanici što je izrazito važno za sigurnost primjene ovog lijeka. Lijek se primjenjuje jednokratno, prvo u jedno, a zatim u razmak od najmanje šest dana i u drugo oko, a njegov je učinak, smatra se, doživotan.

Po prvi puta u povijesti medicine oboljelima od pigmentne retinopatije i Leberove kongenitalne amauroze, genetskih nasljednih bolesti oka s dokazanom mutacijom gena RPE65, a koje rezultiraju sigurnom sljepoćom već u prvim godinama života, najkasnije u ranoj mladosti, omogućeno je liječenje i sprječavanje do sada neminovne sljepoće! 

Tijekom 2018. godine u Sjedinjenim Američkim Državama po prvi put primijenjena je genska terapija i to upravo za navedene dvije bolesti s opisanom mutacijom, pigmentnu retinopatiju i Leberovu kongenitalnu amaurozu. Ista je prvi put u Europi primijenjena prošle godine u Francuskoj, a ove godine u UK, Njemačkoj I Hrvatskoj, te u Izraelu. Lijek nosi zdravi gen koji će nadomjestiti funkciju bolesnog, oštećenog gena i time osigurava zaustavljanje bolesti i poboljšanje vida! Sam postupak liječenja je kirurški i provodi se u specijaliziranim centrima u do sada, svega pet država u svijetu. Republika Hrvatska postala je 1. siječnja 2020. godine šesta zemlja u svijetu nakon SAD-a, UK, Njemačke, Francuske i Izraela u kojoj je oboljelima omogućeno liječenje lijekom voretigen neparvovek, u specijaliziranom centru Klinike za očne bolesti Kliničke bolnice “Sveti Duh”. Zahvaljujući kapitalnoj odluci Vlade Republike Hrvatske putem resornog Ministarstva zdravstva i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, troškove liječenja za hrvatske pacijente u cijelosti pokriva Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje.- pojašnjava dr. Marković.

U svakoj karijeri, pogotovo liječničkoj gdje je odgovornost puno veća nego u drugim zanimanjima, važna je podrška kolega. Pozitivan vjetar u leđa, riječ potpore puno znače, a takve potpore u Leonovom timu ne nedostaje



- Tim za liječenje nasljednih distrofija mrežnice pri Klinici jedna je harmonična cjelina uz koju je svaki novi zadatak, zadovoljstvo. Posebice bih istaknuo stalni angažman prof.dr.sc. Mladena Bušića, prim.dr.med., predstojnika Klinike i ravnatelja Kliničke bolnice “Sveti Duh”, koji daje sve od sebe, svaku minute u danu, svaki trenutak posvećuje motivaciji svih svojih zaposlenika, konstantnom napretku Klinike i Kliničke bolnice te osigurava podlogu novim idejama bitnima za razvoj oftalmologije u Republici Hrvatskoj i šire. Svojom ekspertizom, jednostavnošću pristupa problemima te genijalnim rješenjima, uz uvijek otvorenost za analizu, diskusiju i pomoći pri raznim zadacima, jedinstven i nezamjenjiv dio tima je i prof.dr.sc. Mirjana Bjeloš, dr.med. Osim njih, vrhunski stručnjaci u području vitreoretinalne kirurgije, prof.dr.sc. Damir Bosnar, dr.med. i dr.sc. Borna Šarić, prim.dr.med., stvaraju dojam kako je i najkompliciraniji postupak jednostavan za savladati, a boravak u operacijskoj sali ispunjavaju nadom i pozitivnom energijom. Biti dio takvog tima izuzetna je čast i privilegija te vjerujem kako uz takve ljude motivacije za novim idejama ne nedostaje.- ponosno će o svom timu dr. Marković.

Čini se kako se sva etičnost i ljepota ljudskog bića slila u ovog mladog liječnika, koji živi u trenutku, svjestan odgovornosti, ali i ljepote svog zanimanja te u svakom novom jutru što sviće pronalazi
načine da komadiće svoga srca daruje kako svojim pacijentima, tako i obitelji koja jako dobro zna koliko posvećenost ovom poslu oduzima vremena.

-Iskreno govoreći, ne razmišljam puno o dalekim razdobljima, radije se koncentriram na trenutne izazove. Nadam se da ću opravdati povjerenje ljudi oko sebe, ponuditi pacijentima novu nadu u bolje sutra, a ujedno uspjeti pronaći vremena i ne zapostaviti one do kojih mi je stalo.- završava naš razgovor dr. Marković.

Premalo, ponekad tek usput i površno pišemo o ljudima kao što su dr. Leon Marković, inspirativnim i vrijednim ljudima poput prof.dr.sc. Mladena Bušića, prim.dr.med, prof.dr.sc. Mirjane Bjeloš, dr.med, prof.dr.sc. Damira Bosnara, dr.med. i dr.sc. Borne Šarića, prim.dr.med.

Dopuštamo da nas sjaj i blještavilo površnosti zaslijepi pa ni ne svrnemo pogled prema marljivim, ustrajnim ljudima koji donose nadu čak i kad mislimo da je više nema. I dok se riječi nečujno prosipaju po papiru, njihova djela i ostavština odjekuje zauvijek za dobrobit čitavog čovječanstva

 



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI