KOLIKO ČESTO U KUPOVINU IDETE U BiH? Slavonci tamo u prosjeku dnevno potroše pola milijuna kuna

pijaca u Bosanskom Brodu
(FOTO: facebook)

30.1.2020. | 10:50 | Glas Slavonije
IZVOR: Glas Slavonije
Pregleda: 8694

Potrošnja stranih državljana u Bosni i Hercegovini i u 2019. godini nastavila je rast, što pokazuju podatci o odobrenim zahtjevima za povrat poreza na dodanu vrijednost, koje je Glasu Slavonije dostavio Ratko Kovačević, glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje BiH. U prošloj su godini u prekograničnom šopingu stranci ostavili približno 136 milijuna konvertibilnih maraka (KM), što je gotovo 520 milijuna kuna, približno 60 milijuna kuna više nego u 2018. (prema srednjem tečaju HNB-a od 3,82 kune za jednu marku).

Minimalno 100 KM 

Prilikom napuštanja carinskog prostora BiH na graničnim su prijelazima građani podnijeli čak 438.666 zahtjeva za povrat PDV-a, u ukupnom iznosu većem od 19,74 milijuna konvertibilnih maraka (75,4 milijuna kuna). To je gotovo 33.000 više nego u 2018. godIni. Povrat poreza strani državljani ostvaruju na robu kupljenu u vrijednosti od minimalno 100 KM (oko 400 kuna) koju iznose izvan carinskog područja te države. Carinskoj službi na uvid daju račune, robu i originalni popunjeni obrazac za povrat poreza.


I Slavonci, prema službenim podatcima o broju zahtjeva i iznosima za povrat PDV-a po pojedinim graničnim prijelazima, ostavljaju sve više novca u susjednoj BiH. Ondje kupuju 17 posto jeftinije, kolika je jedinstvena stopa PDV-a u toj zemlji, i ostvaruju velike uštede u kućnome proračunu. Više od trećine ukupnog traženog povrata PDV-a na potrošeni iznos robe u 2019. godini odnosi se na pet bosanskohercegovačkih graničnih prijelaza koji vode prema Slavoniji, odnosno Vukovarsko-srijemskoj i Brodsko-posavskoj županiji. Stanovnici tog pograničnog područja Republike Hrvatske u šoping-centrima oraške i brodske Posavine u 2019. godini ostavili su približno 50,5 milijuna maraka, odnosno 193 milijuna kuna. Kada bi se taj iznos podijelio na broj dana u godini, ispada da su Slavonci u prekograničnom šopingu prosječno ostavljali više od 528.000 kuna dnevno. Lani su potrošili 26 milijuna kuna više nego u 2018. godini i zatražili su povrat poreza u iznosu od 7,3 konvertibilnih maraka, odnosno oko 28 milijuna kuna.


Slavonci su podnijeli ukupno 151.857 zahtjeva, 12.025 više nego u 2018. godini, a prosječno ih je bilo 416 dnevno. Po broju zahtjeva, ali i iznosima traženog poreza prednjači granični prijelaz Orašje s 52.276 zahtjeva i potrošnjom od čak 16,178.036,51 KM. Iako je u odnosu prema 2018. podneseno 2011 zahtjeva manje, lani se u Orašju više trošilo, jer su računi na temelju kojih je tražen povrat PDV-a bili veći 1,2 milijuna kuna. Slijede Brčko, Gradiška, Šamac i Brod. No iznosi koje Slavonci ostavljaju u BiH puno su veći od onih koje pokazuju zahtjevi za povrat PDV-a, jer ga strani državljani ne ostvaruju na iznesena mineralna ulja (petrolej, dizel-gorivo, ulje za loženje, ekstralako i lako specijalno, motorni i bezolovni benzin), alkohol i alkoholna pića te prerađevine od duhana. Ako se zna da BiH ima najveće nelegalno tržište duhana i duhanskih prerađevina u regiji, onda i nije čudo što taj biznis cvate i što se mnogi Slavonci upravo ondje već godinama opskrbljuju duhanom i imaju svoje stalne prodavače. Broj osoba u BiH koje svakodnevno konzumiraju cigarete raste, a broj se legalno prodanih kutija cigareta smanjuje. Na crnom tržištu kutija cigareta ondje se može kupiti za tri marke. 

Niske cijene 

Stanovnici pograničnog područja županjske i brodske Posavine oslonjeni su na susjednu Bosansku Posavinu, od koje ih dijeli samo rijeka Sava. Stanovnici Cvelferije, posebice Gunjanci, oduvijek su bili vezani uz Brčko. Čim prijeđu most, a velik broj njih odlazi pješice ili biciklom, u strogom su centru Brčkog. Mladi ondje upisuju fakultete, izlaze, zabavljaju se, u tom se gradu, kažu, osjećaju kao kod kuće, svakodnevno se opskrbljuju u brčanskim prodavaonicama, posebice u Fisu, ali i drugima.

Šoping-centar City Center In te velike prodavaonice Bingo i Yimor, smješteni u neposrednoj blizini graničnog prijelaza Orašje, omiljene su destinacije Županjaca, Vinkovčana, Otočana i stanovnika okolnih sela, o čemu svakodnevno najbolje svjedoče brojni parkirani automobili hrvatskih registracijskih oznaka. A preko granice kupuju sve - od špeceraja, lijekova, odjeće, obuće do kućanskih uređaja, bijele tehnike i namještaja, stolarije, ondje pune gorivom spremnike svojih automobila.

Supružnici Filipović iz Županje stalni su kupci u Yimoru iz Domaljevca, koji ima svoj prodajni centar u Orašju.

- Redovito pratimo tjedne akcije i ondje uvijek puno toga kupujemo po vrlo niskim cijenama. I još na sve dobijemo i povrat PDV-a. Stvarno nam se isplati doći, i šteta bi bila ne iskoristiti pogodnosti pograničnog područja kad već ovdje živimo. Počastimo se i ćevapima, po šest maraka za porciju jednom mjesečno si možemo priuštiti - zaključuju supružnici. Na obližnjoj farmi kupuju i svježa jaja, za 20 kuna dobiju 30 jaja i prezadovoljni su.

izvor: Marija Lešić Omerović za Glas Slavonije


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI