Lik i djelo kontroverznog tajkuna Tome Opačka koji se skrivao u BiH, a jučer je uhićen na granici

Tomo Opačak
(FOTO: brod portal/arhiva)

30.7.2024. | 10:16 | Matej Devčić
IZVOR: Telegram.hr
Pregleda: 3327

Kontroverzni slavonskobrodski tajkun Tomo Opačak, koji je početkom godine pobjegao u BiH nakon što je osuđen na kaznu zatvora od osam mjeseci zbog počinjenja kaznenog djela iznude i prijetnje prema radniku u svojoj tadašnjoj tvrtki Poduzeće za ceste d.o.o. iz Slavonskog Broda, uhićen je jučer u Hrvatskoj na graničnom prijelazu Svilaj.

Policajci su ga uhitili na temelju raspisane međunarodne tjeralice te ga sproveli u istražni zatvor u Požegi. O uhićenju su se oglasili i iz PU brodsko-posavske. Ne navodeći Opačkov identitet, iako je više izvora Telegramu potvrdilo kako je upravo riječ o njemu, naveli su tek da je jutros u 9:04 na graničnom prijelazu Svilaj “uhićen 43-godišnjak za kojim je raspisana potraga”, te da je predan u zatvor u Požegi.

Zastrašivao zaposlenika
Opačak, koji je postao stalni gost crne kronike, jutros je u zatvoru završio zbog slučaja od ljeta prošle godine, kada je s Igorom Bilićem, poznatijim po nadimku Boksač, te svojim poznanikom Robertom Čujićem, prijetio i iznuđivao zaposlenika obiteljske tvrtke Poduzeće za ceste, Veselka Lovrića. Bilić i Čujić su zastrašivali Lovrića, fizički ga napali i tražili ga da se snimi kako govori da je počinio krađu.


Lovrić je iz straha za svoj život pristao na to, a zatim ga je Bilić odveo u naselje na području Novog Zagreba, gdje je došao i Opačak. Lovrića su potom strpali u auto, a Bilić ga je odvezao sve do Siska te ga odveo u jedan apartman iz kojeg je mladić uspio pobjeći i spasiti živu glavu.


Opačak je nakon svega završio u Remetincu, iz kojega je izašao u listopadu prošle godine nakon što se nagodio s USKOK-om, priznao krivnju i dobio osam mjeseci zatvora. U tih osam mjeseci ubrajalo mu se vrijeme provedeno u istražnom zatvoru u Remetincu u kojem je bio od srpnja do listopada pa mu je preostalo svega pet mjeseci kazne od kojih se, međutim, odlučio skloniti u susjednu BiH, sve do jutros.

‘Nazivao se admiralom’
Lovrić nije bio jedini zaposlenik kojem je Opačak prijetio. Telegram je razgovarao s još dvojicom koji su bili izvrgnuti sličnoj torturi i ucjenama. “Lovrić je sve prijavio policiji, no ostali, zbog straha od Opačka i njegove ekipe, to nisu učinili.

On, Opačak, sam bi sebe znao nazivati admiralom i govoriti kako ima svoju privatnu vojsku koja postupa po njegovim naređenjima”, kazao je jedan od radnika za Telegram.

Kada je kontroverzni tajkun umjesto na odsluženje zatvorske kazne otišao u BiH, za nekoliko je portala izjavio kako nije istina da je pobjegao, već da se tamo nalazi na oporavku nakon operacije tumora. No, Telegram je tada došao u posjed fotografije na kojoj se vidi kako Opačak uživa u jednom restoranu u okolici Dervente, gdje mu otac ima kuću.

Fotografiran u restoranu
Na izdržavanje kazne trebao se javiti 8. siječnja, ali ga policija u Slavonskom Brodu nije uspjela pronaći jer je napustio mjesto stalnog prebivališta.

Telegram je otkrio da je policija traljavo obavila svoj posao te se nije pretrgnula u traženju tajkuna, što mu je pomoglo da se uputi na bosansko-hercegovačku ”rehabilitaciju”. Jedan privatni poduzetnik iz Slavonskog Broda rekao je Telegramu kako se u vrijeme dok je policija tražila Opačka, sam Opačak pojavio u zgradi Policijske postaje Slavonski Brod, kako bi ga prijavio.

”Umjesto da ga je policija tada uhitila, oni su zaprimili njegovu prijavu, nakon čega je, bez ikakvih smetnji, napustio policijsku zgradu”, kazao je. Sve je potom prijavljeno unutarnjoj kontroli MUP-a te se istraživalo je li aljkavim postupanjem ili nepostupanjem policija omogućila tajkunu da utekne pravdi.

Policija napravila propuste
Iz brodsko-posavske policije odgovorili su za Telegram da su ”dosadašnjom analizom policijskog postupanja utvrđeni određeni propusti u vezi povreda službene dužnosti u Policijskoj postaji Slavonski Brod, s ispostavom Vrpolje”.

Dodali su kako će ”sukladno odredbama Zakona o policiji po dovršetku svih provjera biti pokrenut disciplinski postupak, a po potrebi i druge mjere i radnje vezano za odgovornost policijskih službenika”. Zbog policijskih propusta smijenjen je načelnik Policijske postaje Slavonski Brod s ispostavom Vrpolje Mario Vujić.

Urušavanje obiteljskih tvrtki
Nakon bijega, Opačak je nastavio upravljati poslovanjem niza obiteljskih tvrtki, koje sada vodi preko firme PZC registrirane u Odžaku, u BiH. Iako je bio osoba oko koje su se vrtjeli svi poslovi koje dobivaju tvrtke u vlasništvu njegove obitelji, on se formalno ne pojavljuje ni kao vlasnik ni kao rukovodeća osoba ni u jednoj.

Formalna direktorica tvrtke PZC, registrirane u Odžaku, je Opačkova najmlađa sestra, 22-godišnja Viktorija Opačak. No, poslovno carstvo njegove obitelji u koje je uključena i bivša zastupnica Hrvatskog sabora, njegova druga sestra Marina Bilić Opačak (izabrana s liste SDP-a, kasnije isključena iz stranke), počelo se ozbiljno urušavati.

Poteškoće u poslovanju
Čak tri tvrtke u vlasništvu obitelji Opačak su u blokadi s velikim poteškoćama u poslovanju: Poduzeće za ceste d.o.o. , PZC transporti i Slavonija d.o.o. U zamršenom klupku obiteljskih tvrtki Opačkovih je i PZC Grupa čiji je osnivač i direktor Željko Opačak, koja nema zaposlenih, te PZC inženjering (čiji je osnivač PZC Brod).

U skupinu obiteljskih tvrtki spada i Feliks Regulacija, tvrtka poznata po tome što je bila najveći pojedinačni donator predsjedničke kampanje Zorana Milanovića – darovala je 150.000 tadašnjih kuna. Ondje je direktorica bila Bilić Opačak, a sada tvrtku vodi njegova majka Vesna Opačak, dok je prokurist te tvrtke Tomin otac Mijo Opačak.

Tvrtka poput banke
Telegram je pisao da se Poduzeće za ceste, jedna od tvrtki u vlasništvu Opačkove obitelji, u srpnju i kolovozu prošle godine ponašala poput banke. Sandra Opačak, supruga kontroverznog poduzetnika, šakom i kapom dijelila je pozajmice pravnim i fizičkim osobama, da bi se 26. lipnja ove godine obratila Trgovačkom sudu u Slavonskom Brodu sa zahtjevom za pokretanje predstečajnog postupka, koji je 10. srpnja, i otvorio postupak.

Telegram je došao u posjed čak 29 ugovora o kratkoročnim pozajmicama na ukupan iznos od 2.436.197 eura, a pozajmice su išle i prema članovima obitelji Opačak.

Dubiozna prodaja strojeva
Inače, ranije spomenuta tvrtka Feliks regulacija, dok je na njezinom čelu bila Bilić Opačak, našla se pod lupom javnosti nakon što je u travnju 2020. prodala tvrtki Brod pet radnih strojeva za oko 5,5 milijuna kuna, o čemu je također pisao Telegram.

Sudski vještak je procijenio da je vrijednost strojeva upola manja te da iznosi 2,8 milijuna kuna. Kad je Feliks regulacija prodavala spomenute strojeve, tvrtka Brod d.o.o. već je bila u višemjesečnoj blokadi pa je bilo jasno da neće moći platiti 5,5 milijuna kuna na koji iznos je Bilić Opačak slala fakture.

Nakon što je Telegram objavio tekst o tome, Tomo Opačak je Dragi Hedlu poslao ukupno devet iznimno uvredljivih poruka, između ostalog pišući, citiramo: “Na krivog si se namjerio”.

‘Tražio je stan, riješeno’
Telegram je u siječnju ove godine objavio i poruke u kojima Opačak piše Nikoli Lovriću, direktoru tvrtke Brod d.o.o. koja je tada bila u predstečaju, da je sa stečajnim upraviteljem Zdravkom Grubešom dogovorio stečaj spomenute tvrtke.

“Tražio je stan na Krku. Riješeno. Doći ću do tebe. Sve 5. Molim te ne pričaj”, navodi se u porukama čiju je autentičnost Telegramu potvrdio i sam Lovrić. Zbog tih poruka, stečajni upravitelj Grubeša morao se očitovati sutkinji Trgovačkog suda u Osijeku.

U tim istim porukama koje je slao Lovriću, Opačak se hvali kako Brod ide u stečaj i kako je “stavljena točka na i”, pa spominje Aleksandra Vučića, Milorada Dodika i Milanovića, kao osobe koje su mu navodno u tome pomogle.

Posao s Hrvatskim cestama
Opačak se i inače voli hvalisati svojim navodnim poznanstvima s osobama iz visoke politike, valjda da bi impresionirao sugovornike, pa se tako može protumačiti i njegova poruka direktoru tvrtke Brod.

Poruke koje je slao poduzetnik, služeći se zvučnim imenima srbijanskog i hrvatskog predsjednika te predsjednika Republike Srpske, samo su kamenčići povećeg mozaika mutnih poslova koji se vrte oko poslovanja tvrtki te moćne slavonsko-brodske obitelji.

Telegram je između ostalog pisao i da je prošle godine tvrtki Poduzeće za ceste, nakon samo pola godine, propao ugovor o održavanju cesta u četiri županije i Gradu Zagrebu, sklopljen s Hrvatskim cestama, vrijedan 53 milijuna eura, jer nisu imali ni potrebnu mehanizaciju ni osoblje za tako velik i složen posao.

Optužnice protiv Opačka
No, osim posla s državom, Opačak je imao posla i s hrvatskim sudovima. Općinsko državno odvjetništvo u Dubrovniku podiglo je početkom 2022. optužnicu u kojoj ga je teretilo da je bio “mozak operacije” u prevari kupnje kontrolnog paketa dionica građevinskog poduzeća Ragusa iz Dubrovnika.

Nadalje, Općinsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu 17. ožujka 2022. podiglo je optužnicu protiv Opačka zbog sumnje u krađu stambenog kontejnera u vlasništvu obrta brodskog poduzetnika Željka Garića.

‘On mi je dao takav nalog’
Po Opačkovu nalogu, tvrdilo se u istrazi, vozač zaposlen u obiteljskoj tvrtki tog brodskog poduzetnika Garićev je kontejner odvezao kao donaciju stradalima u potresu na Baniji. Prije toga, navodi se, kontejner su oprali, uklonili oznake Garićevog obrta, te nalijepili logo “donatora”, Poduzeća za ceste, u vlasništvu obitelji Opačak.

Policija je prijavu o nestanku kontejnera zaprimila 3. kolovoza prošle godine, a kako je Telegram neslužbeno doznao, vozač kojem je bilo naređeno da Garićev kontejner, bez njegova znanja i suglasnosti, preveze na Baniju, policiji je potvrdio da mu je Opačak dao takav nalog.

Prijetio političarima, novinarima
Kontroverzni poduzetnik osuđen je i krajem 2021. uvjetno na sedam mjeseci zatvora, s rokom kušnje od dvije godine zbog prijetnji smrću gradonačelniku Slavonskog Broda, Mirku Duspari. Za isto kazneno djelo, dakle još jednu prijetnju smrću – opet Duspari, 2012. godine, osuđen je na kaznu od šest mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine. Iste te godine osuđen je i na tri mjeseca zatvora (uvjetno na godinu dana) zbog “izigravanja sigurnosnih mjera i pravnih posljedica osude”.

Iako su Opačak i njegova sestra bili bliski SDP-u, njihove obiteljske tvrtke nakratko su bile i utočište za posrnule HDZ-ovce i USKOK-ove mušterije, poput bivše državne tajnice Josipe Pleslić, poznatije po prezimenu Rimac, te bivšeg saborskog zastupnika i nekadašnjeg gradonačelnika Požege Darka Puljašića.

Kao što je Telegram također pisao, Opačak se svojedobno kandidirao za čelnika SDP-a Brodsko-posavske županije. Na unutarstranačkim izborima SDP-a 2013. u prvom krugu pobijedio je tadašnjeg ministra poljoprivrede Tihomira Jakovinu, ali je u drugom krugu izgubio. Između ostalog, najavljivao je i kandidaturu za predsjednika Republike, no sve je ostalo samo na najavama.

izvor: Telegram



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI