Nova pravila kod klanja svinja, što predlaže Europska komisija?

Ilustracija
(FOTO: M.M.)

21.6.2020. | 09:54 | Lucija Bencaric
IZVOR: agroklub.com
Pregleda: 21724

Većina opasnosti koje se odnose na dobrobit svinja pri klanju uzrokovana je neadekvatnim osobljem i loše dizajniranim i izgrađenim objektima, zaključila je Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) u svojem najnovijem istraživanju. 

Ova studija posljednja je u nizu ažuriranih procjena dobrobiti životinja koje je zatražila Europska komisija. Na temelju dobivenih rezultata predložila je mjere za sprječavanje opasnosti koje se javljaju prilikom klanja i proizvodnje mesa.

Eutanazirali svinje gušenjem i prženjem na 120 stupnjeva


"Europska komisija u sklopu svoje nove strategije od farme do vilice preispituje trenutne odredbe o dobrobiti životinja s ciljem stvaranja održivijeg prehrambenog sustava u EU. Ova serija, plus druga koju ćemo iznijeti u sljedećih nekoliko godina pružit će znanstvenu osnovu za daljnje ispitivanje“, rekla je glavna znanstvenica EFSE, Marta Hugas.


Potreban opsežan pregled svinja i proces klanjaKako bi se spriječilo širenje zaraza, a i očuvala njihova postojanost kao opće dobro, EFSA kao i sama komisija predlažu opsežan pregled svinja kao i sam proces klanja. Tako bi se identificirao niz opasnosti koje dovode u pitanje dobrobit, poput toplinskog stresa, žeđi, dugotrajnog gladovanja i respiratornih tegoba. 

"Visoki standardi poboljšavaju zdravlje životinja i kvalitetu hrane, smanjuju potrebu za lijekovima i mogu pomoći očuvanju biološke raznolikosti. Zdrave, dobro njegovane životinje od presudne su važnosti za lanac hrane“, naglašava Hugas.

Kako će izgledati porcija ćevapa nakon uvođenja strategije Od farme do vilice?

I kod ostalih domaćih životinja jednaki problemiNažalost, svinje nisu jedine životinje koje podliježu okrutnim procesima klanja. U Francuskoj i Njemačkoj je predložen zakon koji zabranjuje usmrćivanje muških pilića mljevenjem dok su još živi.  

Naime, u slučaju da je pile žensko, ono će kroz skoro vrijeme postati koka nesilica, najčešće u kaveznom uzgoju no, ako je muško, ne služi ničemu pa ga se tako i tretira. Na svu sreću vlasti su prepoznale taj okrutan čin i odlučile tome stati na kraj. 

To nažalost nije jedini slučaj. Nedavno je Agroklub pisao i o okrutnosti koje stoka proživljava prilikom transporta. 

Životinje zbog stresnog transporta podložnije zarazama i bolestima?

Ovo sigurno nisu jedini dokazi zanemarivanja dobrobiti životinja pa je za očekivati kako će EU i EFSA donijeti još niz novih promjena po pitanju njihove zaštite.


VIŠE NA TEMU:
KOLINJE
SVINJE
PRAVILA

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI