Dr. sc. Mirjana Jeleč-Raguž izdala novu knjigu ʺOsnove makroekonomijeʺ na ponos Veleučilišta i radost studenata


(FOTO: Privatni album:Mirjana Jeleč-Raguž)

21.3.2021. | 12:54 | Kristina Šimić
Pregleda: 5015

Ovih dana svijetlo dana ugledala je nova knjiga „Osnove makroekonomije“ koju je napisala veleučilišna profesorica Mirjana Jeleč -Raguž. Knjiga je prvenstveno nastala kao ishod dugogodišnjeg predavanja kolegija makroekonomije i drugih srodnih kolegija.

Temeljna svrha te glavni motiv i pokretač pisanja knjige studenti su Veleučilišta u Požegi te njihove obrazovne potrebe.- Svrha je bila i uvijek ostaje omogućiti studentima Veleučilišta dobiti temeljna makroekonomska znanja, naučiti ih razumjeti makroekonomska kretanja u RH, EU i svijetu i time zaokružiti njima potreban obrazovni sadržaj u cjelinu koja bi bila spoj osnovnih teoretskih i prije svega praktičnih znanja i kompetencija.-govori nam profesorica Jeleč-Raguž.




Iako bi za očekivati bilo da će pisanje takve knjige nailaziti na probleme u vidu nedostatka stručne literature ili teškog dolaska do iste, profesorica Jeleč-Raguž uvjerava nas u suprotno.- Zapravo se može reći da je problem bio suprotan – različite stručne i znanstvene literature zaista ima na pretek, pa to prije svega predavača, a zbog toga i studenta, često dovodi pred gustu „šumu“ informacija u kojoj je teško pronaći ono potrebno „drvo znanja“ koje će zadovoljiti konkretne obrazovne potrebe u ciljanim ishodima učenja i znanja.


Od samog početka karijere predavača na Veleučilištu u Požegi profesorici Jeleč-Raguž bio je  i ostaje važan zadatak omogućiti studentima što više objedinjen i njima prilagođen izvor nastavne i ispitne literature pa možemo slobodno reći  kako je profesorica Mirjana Jeleč-Raguž izdavanjem knjige „Osnove makroekonomije“ uveliko olakšala studentima cjelokupan proces usvajanja novih znanja.

Posebnu zahvalu dr.sc. Jeleč-Raguž upućuje inozemnim recenzenticama, profesorici Mili Gadžić (Bosna i Hercegovina) i Dragani Vojteški Kljenak (Srbija) na potrošenom vremenu i uloženom trudu, a posebice domaćoj recenzentici profesorici Đuli Borozan koja je svojim nesebičnim zalaganjem i komentarima doprinijela poboljšanju udžbenika.

 Knjiga je napisana u relativnom kratkom roku jer se radi o svojevrsnom „pretakanju“ sadržaja predavanja u jednu knjigu, jedan nastavni izvor za studente, a budući da je pisana za vrijeme korona krize, profesorica Jeleč-Raguž za svoju knjigu u šali kaže da je dijete korona pandemije.

-Svi mi na Veleučilištu u Požegi držimo da je postojanje visokoobrazovne institucije u našem gradu lijepa stvar koju treba njegovati i očuvati. To je primarno zadatak nas djelatnika ove institucije. Kada sam prethodno spomenula da je ova knjiga svojevrsno dijete korona krize, tada se ne mogu ne oteti dojmu da u tome možda ima nečega pomalo simboličnog i prkosnog. I to zbog toga što pokazuje da će i u najtežim vremenima zatvorenosti i lock down-a, otvorenost obrazovnog procesa i puta k znanju uvijek postojati, na ovaj ili onaj način: putem katedre, mreže ili neke nove knjige.-zaključuje profesorica Mirjana Jeleč-Raguž.

 

 

 

 

 



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI