FOTO: Compas
Današnji način života sve većem broju roditelja nameće potrebu zbrinjavanja djece mlađe školske dobi koja nakon redovne nastave odlaze kući i bez nadzora provode vrijeme do dolaska roditelja. Samostalan boravak kod kuće često izlaže djecu mnogim opasnostima, a strah i briga roditelja za dijete tijekom radnog dana nameću potrebu za organiziranom brigom o djetetu. Škole time dobivaju novu i zahtjevniju ulogu koja od zaposlenika zahtijeva organiziraniju skrb za dijete tijekom cijelog dana, a to je prepoznato i u Osnovnoj školi Lipik u kojoj s početkom nove školske godine započinje program produženog boravka - model s kojim se mogu kvalitetno i sustavno riješiti navedeni problemi, a nova uloga škole na taj će način biti maksimalno i racionalno iskorištena jer će pružiti brojne mogućnosti djelovanja u svrhu pravilnog razvoja i rasta svakog djeteta u kvalitetnu osobu, korisnu svojoj obitelji, ali i zajednici.
„Na inicijativu roditelja i u suradnji s Gradom Lipikom od početka nove školske godine Osnovna škola Lipik pokreće produženi školski boravak. To je jedan vid nastave u koji je uključeno učenje, rad i igra, a učitelji/ce u produženom boravku preuzimaju ulogu odgojitelja, mentora te potiču, pomažu, ohrabruju i rješavaju probleme“, rekla je ravnateljica lipičke osnovne škole Klaudija Kovač istaknuvši pri tome kako suvremeni način života, u obiteljima bez „baka-servisa“, roditeljima naprosto nameće pitanje „Gdje biti s djecom?“.
Potpora Grada Lipika
Potpora za produženim školskim boravkom je prepoznata i u Gradu Lipiku koji je odlučio osigurati financijska sredstva za ovaj Program, dok će roditelji učenika sufinancirati preostali dio s iznosom od 400 kuna mjesečno. Zauzvrat će djeca, osim stručnog nadzora, dobiti tri obroka u školi, kao i sva potrebna metodička sredstva te će u ovu svrhu škola zaposliti i jednu učiteljicu razredne nastave koja je neophodna za provedbu samog programa.
„Uvođenjem produženog boravka u škole podigli smo ljestvicu jer sve se više osjeti potreba za ovakvim oblikom nastave. Ondje gdje nema nekih drugih rješenja, poput baka ili djedova koji bi pripazili na djecu dok se roditelji ne vrate s posla, dolazi do nemogućnosti adekvatne brige za učenike nakon što dođu iz škole. Upravo taj vremenski prostor od završetka škole do dolaska roditelja s posla će se popuniti programom produženog boravka. Grad Lipik se na ovaj način pridružio razvijenim gradovima te smo se konzultirali i sa strukom i s onima koji ovakav program već provode i iskustva su pozitivna. U konačnici, produženi boravak za djecu u osnovnoj školi je jedno od naših predizbornih obećanja koje smo i ispunili“, rekao nam je lipički gradonačelnik Vinko Kasana.
Zasad 14 zainteresiranih učenika, ali mjesta još ima
Kad su saznali da postoji potreba za produženim boravkom za učenike razredne nastave (od prvog do četvrtog razreda), od ravnateljice Kovač saznajemo kako je provedena anketa nakon koje se javila potreba produženog boravka za 14 učenika, a budući da mjesta još uvijek ima, zainteresirani se mogu javiti do početka školske godine koja počinje u ponedjeljak 3. rujna 2018. godine.
Sagradili dodatnu učionicu za potrebe produženog boravka
„Problematika je što još uvijek nastava ide u dvije smjene pa tako kao škola nismo imali uvjete, odnosno adekvatan prostor za potrebe produženog boravka“, govori nam ravnateljica koja se ovim putem zahvaljuje školskim domarima, Davoru Pečaniću i Davoru Doliću, koji su uz potrebne građevinske materijale koje je kupila škola, od jednog prostora (hodnika) prenamijenili i sagradili dodatnu učionicu/prostoriju za produženi boravak.
S obzirom na to da postoji smjenski rad, produženi boravak će biti organiziran tako da kada djeca idu dopodne na nastavu produženi boravak popodne bude do 17 sati, a kada djeca imaju nastavu obrnuto, odnosno popodne, imat će omogućen produženi boravak od 8 sati ujutro.
Još jednom napominjemo kako se zainteresirani roditelji učenika još uvijek stignu prijaviti sve do prvog dana nove školske godine.