FOTO: Compas.com.hr
Udruga logoraša srpskog koncentracijskog logora „Bučje“ Požeško-slavonske županije organizira u četvrtak, 16. siječnja, obilježavanje 33. godišnjice razmjene logoraša, podsjećajući na jednu od najtežih epizoda Domovinskog rata.
Logor Bučje, smješten nedaleko od Pakraca, simbol je stradanja i patnje tijekom agresije na Hrvatsku. U razdoblju od kolovoza 1991. do siječnja 1992. godine, kroz ovaj logor prošlo je više od 300 zarobljenika, među kojima su se nalazili hrvatski vojnici, civili, pa čak i žene i djeca. Među zatočenicima su bili i civili srpske nacionalnosti koji su zbog suradnje s Hrvatima ili odbijanja sudjelovanja u paravojnim postrojbama doživjeli iste torture.
Zarobljenici su držani u krajnje nehumanim uvjetima, suočeni s fizičkim i psihičkim mučenjem. Za mnoge od njih logor je bio mjesto odakle se nikada nisu vratili. Točan broj stradalih nikada nije utvrđen, a 23 osobe s područja logora Bučje još uvijek se vode kao nestale.
Obilježavanje godišnjice započet će 16. siječnja, u 11 sati, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja u Bučju, gdje će se okupiti preživjeli logoraši, obitelji žrtava, predstavnici vlasti te građani koji žele odati počast stradalima. U nastavku će biti održana molitva u čast preminulih i nestalih, kao i prigodan program sjećanja.
Logor Bučje ostaje trajni podsjetnik na okrutnosti rata i ljudsku patnju, ali i na snagu i dostojanstvo onih koji su uspjeli preživjeti. Ovim obilježavanjem, Udruga logoraša nastoji očuvati sjećanje na žrtve, potaknuti potragu za još uvijek nestalima te promicati mir i suživot.