Logopedi
(FOTO: compas.com.hr)
U konferencijskoj dvorani"Quella" Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju – Toplica Lipik danas je, po prvi put u Lipiku, održan sastanak Slavonsko-baranjske podružnice HLD-a (Hrvatskog logopedskog društva) posvećen temi afazije. Afazija je stečeni jezični poremećaj koji može ozbiljno utjecati na komunikaciju i kvalitetu života osoba koje ga dožive. Sastanak je okupio stručnjake logopede kako bi razmotrili najnovija saznanja o dijagnostici, rehabilitaciji te izazovima s kojima se osobe s afazijom susreću.
Sastanak je započeo uvodnim govorom pomoćnika ravnatelja Toplica Lipik, Darkom Kelemenom, koji je istaknuo važnost edukacije i podrške osobama s afazijom te potrebu za multidisciplinarnim pristupom u njihovom liječenju.
Kao nekadašnji dugogodišnji ravnatelj, Darko Kelemen se prisjetio kako je zahvaljujući izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, logopedska djelatnost postala i nominalno jedna od djelatnosti lipičkih Toplica te općenito priznata zdravstvena djelatnost 2019. godine. Stoga je naglasio kako se Toplice Lipik ponose svojim logopedima koji su važan, a statusom djelatnosti i ravnopravan dio rehabilitacijskog procesa.
Tema afazije dublje je razrađena u predavanjima dvoje stručnjaka u području logopedije, koji su zaposleni u Toplicama Lipik. Mateja Visković, magistra logopedije, i Snježana Kligl, također magistra logopedije, istaknule su važnost dijagnostike i rehabilitacije afazije, s posebnim osvrtom na njihovo iskustvo u Toplicama Lipik. Naglasile su da afazija nije samo jezični poremećaj, već može značajno utjecati na različite aspekte komunikacije i kvalitete života pacijenata.
Nakon toga, Lucija Šušak , magistra logopedije, govorila je o logopedskoj terapiji afazije te istaknula važnost individualnog pristupa i rane intervencije kako bi se povećale šanse za uspješnu rehabilitaciju.
Dejan Tišljar, profesor logopedije, predstavio je koncept "Afazija za van" koji naglašava važnost informiranja i educiranja obitelji i skrbnika osoba s afazijom kako bi se uspostavila bolja komunikacija i podrška.
Sastanak je završen raznim temama i raspravama, a sudionici su istaknuli kako je važno kontinuirano raditi na podizanju svijesti o afaziji te osigurati pravovremenu i kvalitetnu logopedsku terapiju za osobe koje se suočavaju s ovim izazovima.
Afazija je jedna od najrazornijih posljedica moždanog udara, i stoga je nužno da stručnjaci iz različitih područja zajedno rade kako bi osigurali najbolju moguću podršku osobama s afazijom.
Sastanak Slavonsko-baranjske podružnice HLD-a posvećen afaziji donio je vrijedne spoznaje i informacije te potaknuo daljnju suradnju u pristupu ovoj kompleksnoj jezičnoj teškoći odraslih osoba.
Ostatak teksta pročitajte OVDJE.