Tako to radi pleternički HDZ: Kadroviranja samo za odabrane

FOTO: KUD Pleternica

19.10.2024. | 09:34 | Redakcija 034
Pregleda: 2112

Čitatelji ocijenili:

5

Iako jedna od stanovništvom najmanjih županija u Republici Hrvatskoj, Požeško-slavonska županija jedan je od stupova HDZ-ove vlasti u Slavoniji.

U posljednjih desetak godina HDZ je na vlasti u svim ili uglavnom u svim općinama, gradovima, kao i samoj županiji uz minimalne oscilacije i promjene. Ozbiljnija oporba ne postoji, a što je loše za cjelokupno društvo s obzirom na to da se za oporbu zna reći da je svojevrstan korektiv vlasti. Upravo takva situacija je možemo reći razlog da su se u lokalnom HDZ-u uljuljali u svom komforu upravljanja i vladanja svim porama, institucijama, ustanovama, a nerijetko i formalno nezavisnim stupovima demokracije poput primjerice samog pravosuđa.

Samo u posljednjih dvadesetak godina požeško-slavonskim HDZ-om upravljao je Franjo Lucić, tu je i relativno kratka epizoda Željka Glavića, da bi ubrzo centar političke moći bio vraćen ponovno u Pleternicu, i to u ruke aktualne županice Antonije Jozić. Paralelno s time, upravljanje institucijom Požeško-slavonske županije u rukama je Pleternice neometano još od 2009., a kada je za župana izabran Marijan Aladrović, kojeg je 2013. naslijedio također Pleterničanin Alojz Tomašević, a koji je i 2017. godine reizabran na mjesto župana. Na posljednje održanim Lokalnim izborima, onim 2021. godine, na tom mjestu naslijedila ga je nekadašnja gradonačelnica Pleternice, Antonija Jozić.


Ono što je zanimljivo jest kadroviranje pleterničkog HDZ-a u Požeško-slavonskoj županiji kao i u ustanovama kojima je osnivač upravo Požeško-slavonska županija. Zapošljavali su se brojni šogori na čelna mjesta javnih ustanova, pa su tako zbog šogora pok. Aladrovića, Mije Jozaka, spuštali formalni kriteriji da bi sa srednjom stručnom spremom mogao upravljati Županijskom upravom za ceste, a koja je gle čuda pod njegovim upravljanjem osuđena za namještanje poslova, dok smo na čelo Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije dobili drugog šogora, veterinara, Matu Matijevića, dr. med. vet. Valjda kao jedina županija u Hrvatskoj kojom veterinar vodi brigu o ljudima, u čudu nas je pitao jedan od čelnika iste institucije iz druge županije, medicinske struke, što nije u redu s nama, a na što nismo znali odgovoriti.


Nastavio je Tomašević Aladrovićev i pleternički modus operandi zapošljavanja, pa je tako zaposlio sina, kćer i snahu u tvrtkama čiji je osnivač, odnosno vlasnik, Požeško-slavonska županija. Bolje upućeni tvrde da to nisu bila jedina obiteljska zapošljavanja, no mi ćemo napomenuti da ni Tomašević svih 8 godina mandata nije vidio ništa sporno u Jozakovom
i Matijevićevom imenovanju, odnosno kasnijem reizboru, a kojima je omogućeno da i dalje mogu u miru upravljati javnim institucijama jer su eto od nekoga prepoznati kao sposobni, čitaj podobni. Tomaševićev drugi mandat u Hrvatskoj javnosti ostao ja zapamćen kao sramotan i vrlo aferičan, narušen ozbiljnim obiteljskim problemima.

U međuvremenu, pleternička linija iznjedrila je nekadašnjeg šefa JANAF-a, Dragana Kovačevića koji je u međuvremenu optužen za davanje i primanje mita. Kovačević rođak, Josip Aladrović 2019. godine biva izabran za ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike koji je prije toga dvije godine vodio Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, a proveo je i osam godina u Croatia osiguranju. Upravo zbog kadroviranja u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, Aladrović jr. zaradio je optužnicu u aferi nazvanoj “po babi i stričevima”. Unatoč optužnici, Aladrović je pokrenuo uspješnu Alpus consulting d.o.o. tvrtku s bratom viceguvernera i nekadašnjeg ministra, Tomislava Ćorića, Goranom Ćorićem, a za koju bi itekako bilo zanimljivo vidjeti tko su joj klijenti, no to nećemo nikada doznati.

Tako 2021. godine za županicu biva izabrana Antonija Jozić, ponovno Pleterničanka. Jozić je provela preustroj Požeško-slavonske županije, a gdje su u svim upravnim odjelima na čelu zanimljivo žene, što je, slučajno ili ne, svojevrsna diskriminacija prema muškarcima. 

Dočekalo se i da šogor Jozak ode u mirovinu, pa pod pritiskom oporbe i javnosti Jozić podiže formalni uvjet za izbor ravnatelja ŽUC-a na visoku stručnu spremu dok je i sama primjerice birana na mjesto dužnosnika sa srednjom stručnom spremom. Ipak, brigu o ljudima u Požeško-slavonskoj i dalje vodi veterinar, odnosno Matijević. U vremenu Jozić provela su se i neka zanimljiva kadroviranja, a koja se osnovano mogu tumačiti kao stranačka matematika za održavanje većine i mira u požeško-slavonskom HDZ-u preko manjih općina i gradova uz realno gledajući (ne)realne visoke pozicije na listama, a koje pojedinci na štetu većine, svjesno ili ne gutaju takvu udicu. 

Da su neka zapošljavanja bila očita i očekivana svjedoči i činjenica da smo jednom prilikom unaprijed od 7 kandidata javno obznanili tko će biti zaposlen na javnom natječaju provedenom u Regionalnom koordinatoru Požeško-slavonske županije, PANORA-i, a koji bi, da postoji nezavisno pravosuđe kao i policija u našoj županiji zasigurno bio predmet istražnih radnji, a što se naravno nije dogodilo. Možemo si samo retorički postaviti pitanje zbog čega se ništa nije dogodilo uz konstataciju da se kao društvo smijemo Rusiji ili Sjevernoj Koreji i njihovoj “demokraciji” dok ni samo nismo bolji od njih.

No to nije kraj. U mandatu Jozić svjedočimo proračunatijim kadroviranjima, a to je da se osoba prvo putem javnog natječaja ili pripravništva zaposli u Gradu Pleternici ili nekoj od ustanova da bi ih kasnije Jozić premjestila u županiju ili u neku od institucija u kojima je upravo županija osnivač kako bi kasnije mogla reći da u Pleternici imaju malu i ekonomičnu javnu upravu. Jedan posrnuli HDZ-ovac rekao bi:”Ona radi sve po Zakonu.”, no pitanje je gdje je granica pucanja svih tih nategnutih “zakonskih radnji” kao i nekih drugih natječaja u kojima je, prema našim saznanjima, Jozić indirektno ili direktno sudjelovala. 

Nedavno su kolege novinari pisali o činjenici da Požeško-slavonska županija nema niti jednog državnog tajnika, kao niti ministra u novoj Vladi Republike Hrvatske, a što se može tumačiti kao veliki poraz požeško-slavonskog HDZ-a i Antonije Jozić. Moguće je i to da je ponovno “spuštena rampa u Brestovcu” kako vrlo često znaju reći lokalni HDZ-ovci, a što znači da se po svako mišljenje mora ići kod Jozić, a samostalan odlazak u Zagreb kao i lobiranja u ministarstvima smatraju se “smrtnim grijehom” koji se ne oprašta.

Također, kolege novinari prije tri mjeseca pisali su o istoj temi i pitali se je li ovakav rasplet situacije politički neuspjeh ili možda „tiha“ želja županice Jozić da nitko ne bude pri vrhu u Zagrebu, uz predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, kako bi Jozić mogla imati veću dominaciju i da eventualno spriječi svoju političku ugrozu.

Ako kažemo da je politika javna disciplina u kojoj bi glavni cilj trebao biti bolji položaj svih stanovnika neke općine, grada ili županije, nije li logično da bi upravo kadroviranja, ne ona iz sfere negativne selekcije kojima smo često svjedočili u režiji pleterničkog HDZ-a, trebala biti imperativ, a ne tek misaona imenica pojedinaca kojih je sve manje? 

Unatoč malom bazenu intelektualaca u našoj županiji, on se svakim danom eksponencijalno smanjuje s obzirom na to da se racionalni stavovi, dobronamjerne sugestije kao i mišljenja smatraju apsolutno neprijateljski nastrojenima, a što itekako podsjeća na verbalni delikt iz vremena komunističke Jugoslavije koji je bio usmjeren protiv pojedinaca koji se u manjoj ili većoj mjeri nisu slagali s tadašnjom vlasti. 

Postavlja se i pitanje kome je interesu da svih ovih godina imamo “one (wo)man show”, a koji svaki put obistini narodnu izreku:”svaka sila za vremena”. Također, samo neuk čovjek može očekivati drugačiji rezultat rješavajući zadatak istim načinom, no neki kraj zdravih očiju nikako da progledaju.

Izgledno je da će HDZ-ova kandidatkinja za županicu i na predstojećim Lokalnim izbora 2025. godine biti Antonija Jozić, a tako će se kontinuitet pleterničkog petnaestogodišnjeg vladanja županijom neometano nastaviti i naredne četiri godine, a pitanje je može li to Požega kao i ostali gradovi podnijeti?



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI