11.4.2024. | 21:03
Redakcija 034
Pregleda: 6296
FOTO: PSŽ/HC/HDZ/034
U političkoj areni, strategije kampanje često igraju ključnu ulogu u postizanju ciljeva. Dok se mnogi fokusiraju na dinamične, energične kampanje koje mobiliziraju mase, postoji i taktika koja vladajućim strankama može biti korisna - polumrtva kampanja koja usmjerava napore na zadržavanje birača kod kuće, posebno onih koji su lojalni suparničkim strankama.
Zašto ova strategija može biti korisna za vladajuću stranku:
1. Očuvanje status qua: Za vladajuću stranku, očuvanje statusa quo može biti ključno za zadržavanje moći i kontrolu nad političkim procesima. Polumrtva kampanja može doprinijeti smanjenju izlaznosti birača, što smanjuje šanse da dođe do promjene vlasti.
2. Manja mobilizacija suparnika: Kada vladajuća stranka usmjeri napore na održavanje polumrtve kampanje, suparničke stranke mogu se naći u teškoj poziciji. Smanjena izlaznost znači manje glasova za njih, što otežava njihovu sposobnost da preuzmu vlast.
3. Izostanak konkurencije: Kada manje birača izlazi na izbore, vladajuća stranka može lakše zadržati svoju bazu i izbjeći suočavanje s konkurencijom suparničkih stranaka. To im omogućuje veću kontrolu nad političkim procesima i provedbu svojih političkih agendi.
4. Fokus na lojalnoj bazi: Umjesto da troše resurse na privlačenje novih birača, polumrtva kampanja omogućuje vladajućoj stranci da se fokusira na održavanje lojalnosti svoje baze. To može rezultirati jačanjem veza s postojećim članovima i simpatizerima, čime se osigurava stabilna podrška.
5. Manji troškovi kampanje: Kampanje koje ciljaju na zadržavanje birača kod kuće mogu zahtijevati manje resursa u usporedbi s dinamičnim kampanjama koje se trude mobilizirati mase. To može rezultirati uštedama u financijskim sredstvima i drugim resursima, što je posebno važno u uvjetima ograničenih budžeta ili nepovoljnih političkih okolnosti.
Iako se HDZ-ova uspavana kampanja može činiti kontraproduktivnom iz perspektive demokratskih procesa i aktivnog građanstva, za vladajuću stranku može biti korisna strategija za očuvanje vlasti i kontrolu nad političkim pejzažom.
Ovaj put primjećujemo kako su u vladajućem HDZ-u kampanji pristupili opreznije, ali i u nižoj brzini pa se možda i po prvi put ne spominju grandiozni projekt poput izgradnje brze ceste do Požege i tunela kroz Babju goru, kao niti izgradnja akumulacije Kamenska.
Koliko dugo slušamo o brzoj cesti i tunelu dovoljno je ukucati u Google tražilicu da bi dobili medijske članke s naslovima poput “Lucić o tunelu: Ne zaustavljajte započete projekte!” iz daleke 2012. godine. O ideji Akumulacije Kamenska prvi put se spominjalo prije 70-ak godina, da bi ranih 2000.-ih priča bila ponovno aktualizirana. O akumulaciji Kamenska posljednji put se više govorilo 2020. godine, kada je odrađeno početno bušenje. Prema ondašnjim procjenama, govorilo se o vrijednosti radova oko 220 milijuna kuna uz troškove izmještanja ceste u dužini 7,5 km, u vrijednosti od oko 50 milijuna kuna.
„Imamo velike planove nakon izgradnje, za unapređenje poljoprivrede i razvoj turizma te samog opstanka ljudi na ovom području.“ - izjavio je tada Zdravko Mandić, načelnik općine Brestovac, dok je nekadašnji župan požeško-slavonski, Alojz Tomašević između ostaloga izjavio da je planirano razdoblje za izradu glavnog projekta i ishođenje građevinske dozvole do 2021. godine, a nakon čega bi se moglo očekivati otvaranje radova na izgradnji akumulacije.
Iako se primjerice akumulacija Kamenska kao projekt od strateškog značaja nalazi u Planu razvoja Požeško-slavonske županije za razdoblje 2021. - 2027. godine, do danas nije započeta njena izgradnja, kao niti projekt brze ceste i izgradnje tunela, pa je razumljivo da su se iz vladajućeg HDZ-a odlučili ove projekte ne spominjati.
Hoće li birači i ovaj put svoje povjerenje i glas pokloniti vladajućem HDZ-u, ostaje za vidjeti jer se parlamentarni izbori održavaju već iduće srijede!
Ispod članka nalazi se anketa s pitanjem:"Hoćete li izaći u srijedu na parlamentarne izbore?"