Već pola godine nema idejnog rješenja za obnovu nekadašnje zgrade Prekršajnog suda u Gupčevoj

Već više od pola godine nema idejnog rješenja za sanaciju nekadašnje zgrade Prekršajnog suda u Gupčevoj
(FOTO: Grad Požega/ 034 portal)

23.7.2024. | 10:51 | Dopisnik iz dijaspore
Pregleda: 5062

Prekršajni sud u Požegi dugi niz godina nalazio se u strogom centru Požege baš kao i sve druge važne lokalne, regionalne, ali i državne institucije ili ispostave. Prvi put na toj lokaciji sud se pojavio još u 19. stoljeću, daleke 1884. godine s nazivom “Sudbeni stol u Požegi”. Tu tradiciju Požežanima je očigledno u tišini i bez ispaljenog metka početkom ove godine, u siječnju, prekinuo ni manje ni više nego li dobro znani i aktualni gradonačelnik Požege, dr. sc. Željko Glavić.

Duga tradicija sudovanja u Požegi

Tradicija sudovanja u Požegi datira još iz 1337. godine, dok se u 19. stoljeću za vrijeme Austro-Ugarske Monarhije osnovao Sudbeni stol u Požegi koji je obuhvaćao Kotareve Požegu, Brod, Novu Gradišku, Novsku, Pakrac i Daruvar. Kako su se kroz povijest mijenjale države poput Austro-Ugarske Monarhije, SHS-a, Kraljevine Jugoslavije, NDH, SFRJ, a u konačnici i dugo čekana Republika Hrvatska, pa su se tako mijenjali nazivi i ovlasti sudova, a koji su u pravilu ostajali na istoj lokaciji.


Kiša, amperi, vaze i nova adresa


Zgrada u kojoj se stoljećima sudovalo, nalazi se na adresi Ulica Matije Gupca 6, a koja je u formalnom vlasništvu Grada Požege. Višegodišnji nemar i neulaganja Grada Požege, rezultirali su dotrajalošću i vrlo lošem stanju zgrade. O koliko lošem stanju je riječ dovoljno govori i činjenica da bi amperi i vaze bili neizostavni inventar uslijed pojave kiše, a koji bi krasio uredske prostore Prekršajnog suda u Požegi, ali i sudnice. 

Prema Ugovoru sklopljenom između Grada i Suda jasno je naznačeno koja je stranka zadužena za koju vrstu održavanja, pa je tako Grad bio primjerice dužan izvršavati investicijsko održavanje poput građevinskih popravaka i slično, dok je Sud podmirivao troškove redovnog održavanja. Da iz Grada i Ministarstva pravosuđa i uprave glede Prekršajnog suda nisu uspjeli pronaći zajednički jezik, svjedoči i činjenica da se Prekršajni sud nalazi na novoj lokaciji, i to u Osječkoj 79, pokraj bolnice.



U veljači nam iz Grada nisu odgovorili kad građani mogu očekivati povratak Suda, iz Suda su se nadali povratku do proljeća

O svemu smo se još u veljači ove godine raspitali u Gradu Požegi, a koji su tada rekli kako planiraju rekonstruirati navedenu zgradu. Dodali su kako će obuhvat rekonstrukcije kao i procijenjeni iznos za isto bit poznat nakon što se izradi projektno-tehnička dokumentacija. Na naše pitanje koliko će građani čekati povratak Prekršajnog suda u staru zgradu, iz Grada promućurno odgovaraju da na navedeno pitanje neće odgovoriti jer ono ne predstavlja informaciju sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama, kao da Požežani nemaju pravo znati kad će se Prekršajni sud vratiti na svoju 150 godišnju lokaciju, odnosno da nemaju pravo znati nit tko, a ni kako upravlja javnim novcem i javnim nekretninama. 

Odgovorili su tada na naš upit iz Općinskog suda: “Prekršajni odjel Općinskog suda u Požegi napustio je prostor u Matije Gupca 6, Požega dana 8. siječnja 2024. iz razloga neuvjetovanosti prostora i opasnosti za zaposlenike i stranke. Naime, već dulje vrijeme krov je toliko prokišnjavao da se voda u sudnicama, kada pada kiša, skupljala u posude, no kada je voda krenula kroz cijeli strop (po opremi, utičnicama, rasvjetnim tijelima i ostalim aparatima) postala je velika i nepremostiva opasnost za ljude i imovinu koja se više nije i ne može otkloniti bez investicijskog održavanja, radi čega se od Grada pokušalo zatražti i zamjenski prostor, ali bez uspjeha.

Kako je stav Grada bio da se u investicijsko održavanje ne može ići bez privremenog ispražnjavanja prostora to je postignut dogovor o privremenom iseljenju, a što je i urađeno 8. siječnja 2024. na adresu u Požegi, Osječka 79. Iz Grada Požege nije dobiven precizan odgovor o rokovima za dovršetak investicijskog zahvata, pa na nama ostaje za nadati se kako ćemo s proljećem opet biti na staroj adresi na kojoj sud postoji još od 1884. kada mu je ta zgrada predana na uporabu.” - izjavio je svojedobno za 034 portal predsjednik Općinskog suda u Požegi, Damir Ronko.

Prije pola godine problem je bila izrada projektno-tehničke dokumentacije, danas idejno rješenje

Ovih dana ponovno smo u Grad Požegu poslali upit s pitanjem u kojoj je fazi obnova zgrade u Ulici Matije Gupca 6 u Požegi, a gdje se nekada nalazio Prekršajni sud u Požegi. Također, upitali smo je li izabran izvođač radova, ako je, tko je izvođač radova i kolika je vrijednost radova, a ako natječaj za izbor izvođača radova nije raspisan, kada će biti te u kojem se roku može očekivati početak odnosno završetak radova na spomenutoj zgradi?

Iz Grada smo dobili štur odgovor:“Nastavno na Vaš upit, vezano za obnovu zgrade na adresi Matije Gupca 6, Požega, trenutačno je u postupku izrada idejnog rješenja, te će se radovima pristupiti kada se ispune svi potrebni uvjeti.“

Očigledno početak kao i završetak obnove zgrade u Gupčevoj nećemo gledati u dogledno vrijeme kao niti povratak Prekršajnog suda u Požegi natrag u Gupčevu. Možemo zaključiti kako je početkom godine prepreka za početak obnove bila izrada projektno-tehničke dokumentacije dok je ovaj put, kako navode u u odgovoru, problem idejno rješenje, a koje je još uvijek u fazi izrade i koje nisu uspjeli smisliti već pola godine.

Sud preživio careve, kraljeve, Poglavnika, Maršala, Tuđmana, ali ne i Glavića?

Nejasno je o kojim i kakvim je to građevinskim radovima riječ i kako se zgrada ne može rekonstruirati bez iseljenja, dok u Hrvatskoj samo u ovom trenutku postoje stotine vrlo kompliciranih gradilišta koja se odvijaju paralelno sa stanarima koji se nalaze formalno u zoni gradilišta. Svojedobno objašnjenje Grada o nemogućnosti rekonstrukcije bez ispražnjavanja prostora u kojima se nalazio Prekršajni sud bilo je očigledno samo jedno u nizu od Glavićevih kombinatorika i dimnih bombi, a čime će se Prekršajnog suda, sa stare lokacije, planiraju riješiti za stalno.

Sud u Požegi preživio je i careve i kraljeve, preživio je i Poglavnika i Maršala, pa i Tuđmana ali očito ne i Glavića. Nadamo se da griješimo jer u suprotnom znači da je Glavić na vrlo perfidan način odlučio prekinuti višestoljetnu tradiciju sudstva u Gupčevoj. Je li to uistinu tako, vrijeme će pokazati. Iz Suda su se nadali povratku u stare prostorije do proljeća, s ovim tempom, bilo bi dobro da radovi uopće i počnu do pitaj Boga kojeg proljeća. Živi bili, pa vidjeli.







Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI