Već pola godine nema idejnog rješenja za obnovu nekadašnje zgrade Prekršajnog suda u Gupčevoj

Već više od pola godine nema idejnog rješenja za sanaciju nekadašnje zgrade Prekršajnog suda u Gupčevoj
(FOTO: Grad Požega/ 034 portal)

23.7.2024. | 10:51 | Dopisnik iz dijaspore
Pregleda: 4835

Prekršajni sud u Požegi dugi niz godina nalazio se u strogom centru Požege baš kao i sve druge važne lokalne, regionalne, ali i državne institucije ili ispostave. Prvi put na toj lokaciji sud se pojavio još u 19. stoljeću, daleke 1884. godine s nazivom “Sudbeni stol u Požegi”. Tu tradiciju Požežanima je očigledno u tišini i bez ispaljenog metka početkom ove godine, u siječnju, prekinuo ni manje ni više nego li dobro znani i aktualni gradonačelnik Požege, dr. sc. Željko Glavić.

Duga tradicija sudovanja u Požegi

Tradicija sudovanja u Požegi datira još iz 1337. godine, dok se u 19. stoljeću za vrijeme Austro-Ugarske Monarhije osnovao Sudbeni stol u Požegi koji je obuhvaćao Kotareve Požegu, Brod, Novu Gradišku, Novsku, Pakrac i Daruvar. Kako su se kroz povijest mijenjale države poput Austro-Ugarske Monarhije, SHS-a, Kraljevine Jugoslavije, NDH, SFRJ, a u konačnici i dugo čekana Republika Hrvatska, pa su se tako mijenjali nazivi i ovlasti sudova, a koji su u pravilu ostajali na istoj lokaciji.


Kiša, amperi, vaze i nova adresa


Zgrada u kojoj se stoljećima sudovalo, nalazi se na adresi Ulica Matije Gupca 6, a koja je u formalnom vlasništvu Grada Požege. Višegodišnji nemar i neulaganja Grada Požege, rezultirali su dotrajalošću i vrlo lošem stanju zgrade. O koliko lošem stanju je riječ dovoljno govori i činjenica da bi amperi i vaze bili neizostavni inventar uslijed pojave kiše, a koji bi krasio uredske prostore Prekršajnog suda u Požegi, ali i sudnice. 

Prema Ugovoru sklopljenom između Grada i Suda jasno je naznačeno koja je stranka zadužena za koju vrstu održavanja, pa je tako Grad bio primjerice dužan izvršavati investicijsko održavanje poput građevinskih popravaka i slično, dok je Sud podmirivao troškove redovnog održavanja. Da iz Grada i Ministarstva pravosuđa i uprave glede Prekršajnog suda nisu uspjeli pronaći zajednički jezik, svjedoči i činjenica da se Prekršajni sud nalazi na novoj lokaciji, i to u Osječkoj 79, pokraj bolnice.



U veljači nam iz Grada nisu odgovorili kad građani mogu očekivati povratak Suda, iz Suda su se nadali povratku do proljeća

O svemu smo se još u veljači ove godine raspitali u Gradu Požegi, a koji su tada rekli kako planiraju rekonstruirati navedenu zgradu. Dodali su kako će obuhvat rekonstrukcije kao i procijenjeni iznos za isto bit poznat nakon što se izradi projektno-tehnička dokumentacija. Na naše pitanje koliko će građani čekati povratak Prekršajnog suda u staru zgradu, iz Grada promućurno odgovaraju da na navedeno pitanje neće odgovoriti jer ono ne predstavlja informaciju sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama, kao da Požežani nemaju pravo znati kad će se Prekršajni sud vratiti na svoju 150 godišnju lokaciju, odnosno da nemaju pravo znati nit tko, a ni kako upravlja javnim novcem i javnim nekretninama. 

Odgovorili su tada na naš upit iz Općinskog suda: “Prekršajni odjel Općinskog suda u Požegi napustio je prostor u Matije Gupca 6, Požega dana 8. siječnja 2024. iz razloga neuvjetovanosti prostora i opasnosti za zaposlenike i stranke. Naime, već dulje vrijeme krov je toliko prokišnjavao da se voda u sudnicama, kada pada kiša, skupljala u posude, no kada je voda krenula kroz cijeli strop (po opremi, utičnicama, rasvjetnim tijelima i ostalim aparatima) postala je velika i nepremostiva opasnost za ljude i imovinu koja se više nije i ne može otkloniti bez investicijskog održavanja, radi čega se od Grada pokušalo zatražti i zamjenski prostor, ali bez uspjeha.

Kako je stav Grada bio da se u investicijsko održavanje ne može ići bez privremenog ispražnjavanja prostora to je postignut dogovor o privremenom iseljenju, a što je i urađeno 8. siječnja 2024. na adresu u Požegi, Osječka 79. Iz Grada Požege nije dobiven precizan odgovor o rokovima za dovršetak investicijskog zahvata, pa na nama ostaje za nadati se kako ćemo s proljećem opet biti na staroj adresi na kojoj sud postoji još od 1884. kada mu je ta zgrada predana na uporabu.” - izjavio je svojedobno za 034 portal predsjednik Općinskog suda u Požegi, Damir Ronko.

Prije pola godine problem je bila izrada projektno-tehničke dokumentacije, danas idejno rješenje

Ovih dana ponovno smo u Grad Požegu poslali upit s pitanjem u kojoj je fazi obnova zgrade u Ulici Matije Gupca 6 u Požegi, a gdje se nekada nalazio Prekršajni sud u Požegi. Također, upitali smo je li izabran izvođač radova, ako je, tko je izvođač radova i kolika je vrijednost radova, a ako natječaj za izbor izvođača radova nije raspisan, kada će biti te u kojem se roku može očekivati početak odnosno završetak radova na spomenutoj zgradi?

Iz Grada smo dobili štur odgovor:“Nastavno na Vaš upit, vezano za obnovu zgrade na adresi Matije Gupca 6, Požega, trenutačno je u postupku izrada idejnog rješenja, te će se radovima pristupiti kada se ispune svi potrebni uvjeti.“

Očigledno početak kao i završetak obnove zgrade u Gupčevoj nećemo gledati u dogledno vrijeme kao niti povratak Prekršajnog suda u Požegi natrag u Gupčevu. Možemo zaključiti kako je početkom godine prepreka za početak obnove bila izrada projektno-tehničke dokumentacije dok je ovaj put, kako navode u u odgovoru, problem idejno rješenje, a koje je još uvijek u fazi izrade i koje nisu uspjeli smisliti već pola godine.

Sud preživio careve, kraljeve, Poglavnika, Maršala, Tuđmana, ali ne i Glavića?

Nejasno je o kojim i kakvim je to građevinskim radovima riječ i kako se zgrada ne može rekonstruirati bez iseljenja, dok u Hrvatskoj samo u ovom trenutku postoje stotine vrlo kompliciranih gradilišta koja se odvijaju paralelno sa stanarima koji se nalaze formalno u zoni gradilišta. Svojedobno objašnjenje Grada o nemogućnosti rekonstrukcije bez ispražnjavanja prostora u kojima se nalazio Prekršajni sud bilo je očigledno samo jedno u nizu od Glavićevih kombinatorika i dimnih bombi, a čime će se Prekršajnog suda, sa stare lokacije, planiraju riješiti za stalno.

Sud u Požegi preživio je i careve i kraljeve, preživio je i Poglavnika i Maršala, pa i Tuđmana ali očito ne i Glavića. Nadamo se da griješimo jer u suprotnom znači da je Glavić na vrlo perfidan način odlučio prekinuti višestoljetnu tradiciju sudstva u Gupčevoj. Je li to uistinu tako, vrijeme će pokazati. Iz Suda su se nadali povratku u stare prostorije do proljeća, s ovim tempom, bilo bi dobro da radovi uopće i počnu do pitaj Boga kojeg proljeća. Živi bili, pa vidjeli.







Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Ako ste bili na ljetovanju u Hrvatskoj, koliko ste platili noćenje u apartmanu?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI