Veliki broj sakralnih objekata u PSŽ daje veliki potencijal za razvoj vjerskog turizma

FOTO: B.H.

20.8.2023. | 11:06 | Bruno Horvat
Pregleda: 2170

Veliki je broj sakralnih objekata u Požeško-slavonskoj županiji od kojih se posebno ističu Katedrala Sv. Terezije Avilske u Požegi, Crkva Sv. Katarine sa župnim dvorom u Gaju kod Lipika, Crkva Sv. Franje Asiškog u Lipiku s vidikovcem, Kapela Sv. Andrije u Brezinama kod Lipika, Crkva Uznesenja Bl. Djevice Marije u Pakracu, Saborna crkva Sv. Trojice u Pakracu s episkopskim dvorom, Crkva Sv. Pantelejmona u Tornju kod Pakraca, Crkva Sv. Mihovila Arkanđela u Stražemanu, Crkva Sv. Augustina u Velikoj, Crkva Sv. Duha s Franjevačkim samostanom u Požegi, Crkva Sv. Lovre u Požegi, Crkva Sv. Petra i Pavla Apostola i župni dvor u Kaptolu, Crkva Sv. Marije u Kutjevu, Crkva Sv. Nikole Biskupa u Pleternici i Crkva Sv. Dimitrija u Brodskom Drenovcu.



Navedeni objekti predstavljaju kulturološki i povijesni identitet Požeško-slavonske županije te predstavlja jaki temelj za razvoj vjerskog turizma. Postoji procjena da tijekom godine vjerska događanja i sakralne objekte u Hrvatskoj posjeti gotovo milijun posjetitelja od kojih velika većina dolazi u marijanska svetišta (Aljmaš, Solin, Trsat, Marija Bistrica..) Svoje mjesto u turističkom dijelu priče vjerskog turizma zauzima i Požeško-slavonska županija kroz svoje marijansko Svetište Gospe od suza u Pleternici a Devetnica Gospi od suza predstavlja najveću vjersku manifestaciju u Slavoniji nakon blagdana Velike Gospe u Aljmašu.


Generalan zaključak je da Požeško-slavonska županija posjeduje ogroman potencijal za razvoj vjerskog turizma koji postaje sve masovniji kako u Europi tako i u svijetu. Uz navedene sakralne objekte i vjerska događanja postoji mogućnosti prodaje domaćih i autohtonih suvenira, prezentacija autohtone domaće slavonske kuhinje i specijaliteta te nadasve gostoprimstva po kojemu smo nadaleko poznati. Takav oblik vjerskog turizma mora biti u simbiozi i zajedništvu s Crkvom kako bi imao puni duhovni i vjerski smisao.




Također za sve hodočasnike postoje mogućnosti izleta koji bi se ukalkulirale s posjetom destinaciji a odnosni se za prirodne ljepote te floru i faunu kraja. Za sve navedeno je potreban kvalitetan i kompetentan turistički kadar koji se obrazuje na novoformiranom Fakultetu turizma i ruralnog razvoja u Požegi koji sa svojim kvalitetnim nastavnim kadrom te prepoznatljivim smjerovima turizma, enogastronomije te ostalih smjerova daje odgovore i kompetencije za progres i razvoj vjerskog pa naravno i ostalih oblika turizma.

Kvalitetan spektar znanja za mlade ljude koji dobivaju završetkom jednog od studija odskočna je daska za daljini uspjeh u njihovim životima. Potencijali su ogromni samo ih zajedno možemo ostvariti na Fakultetu turizma i ruralnog razvoja u Požegi. Budućnost je u našim rukama. Samo pozitivno.



Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi bivši direktor Turističke zajednice grada Požega Predsjednik Udruge diplomiranih studenata Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi Bruno Horvat mag.oec













Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI