1.6.2018. | 09:18
M.B.
Pregleda: 2949
Predavanje na VUP-u
(FOTO: 034 portal)
Eko centar Latinovac u suradnji s Veleučilištem u Požegi i Poljoprivredno-prehrambenom školom Požega dana 30.svibnja provodio je početnu aktivnost vezano uz revitalizaciju prostora u gradu Požegi na principima permakulture s velikim naglaskom na lokalne resurse, reciklažu, samoodrživost, te pretvaranje tih prostora u zelene oaze grada koje će privlačiti cijelu zajednicu na boravak u otvorenom prostoru.
"U provedbu aktivnosti aktivno smo uključili studente i profesore Veleučilišta (njih 30ak), te učenike i nastavnike Poljoprivredno-prehrambene škole (njih 20ak), jer smatramo da bi studenti i učenici skupili vrijedna praktična iskustva koja bi mogli primijeniti u svom budućem školovanju te radu, ali također su imali priliku pokazati i primijeniti stečena znanja tijekom svog školovanja. Provedbom aktivnosti želja nam je poticati suradnju na lokalnoj i međunarodnoj razini, a pogotovo suradnju i izmjenu znanja između lokalnih dionika koja je preduvjet za ostvarenje lokalnih potencijala u ekonomskoj i socijalnoj dimenziji", kažu iz Eko centra.
Početnu aktivnost provodila je Irene Conti i Coralie Auboeuf, volonterke Europske volonterske službe u Eko centru Latinovac, koje ujedno imaju završen studij urbanog planiranja. Sukladno svojim znanjima i iskustvu Irene i Coralie su osmislile sadržaj ove aktivnosti koji je obuhvatio sljedeće: 1. prezentacija koncepta Incredible Edible http://incredibleediblenetwork.org.uk/, pozitivni primjeri gradskih vrtova I inicijativa, načina na koji se koncept može primijeniti na grad Požegu, te važnost njegove primjene. Prezentacija se održala u prostorijama Veleučilišta.
Nakon prezentacije odradili su zelenu akciju u gradu Požegi (Stari Grad). U samu akciju Irene i Coralie su , uz ekološki aspekt, kroz razgovor sa studentima i učenicima, razgledala i odredili potencijalna mjesta na kojima se koncept Incredible Edible može primijeniti na Požegu.
Provedbom permakulturnih radionica i realizacijom ideje o gradskim vrtovima sve uključene strane dobivaju – građani imaju mogućnost uzgoja zdravog i jeftinog povrća, rekreacije i druženja s ljudima, a lokalne vlasti dobivaju zadovoljnije i tjelesno i psihički zdravije građane.
Aktivnost se provodi kao dio strateškog projekta Europske volonterske službe „Održiva organizacija – Održiva zajednica“ (Erasmus+) i finaciran je od strane Europske komisije.