FOTO: istockphoto
Imaju okus sokića, lizalice, čokoladice, ali naša stručnjakinja objašnjava da to nije samo vodena para nego da je to smjesa metala, često pesticida, čestica koje se nalaze inače i u ispušnim plinovima auta
"Prijatelj vejpa, pa vejpam i ja", tako se, prema posljednjem istraživanju, pravdaju Australci, uglavnom mladi koji već s 14 godina postaju ovisni o ovim voćnim okusima. I zato su se australske vlasti odlučile za zabranu.
"Ovo je proizvod koji je namjerno namijenjen našoj djeci, a prodaje se uz lizalice i čokoladice. Vaping je sada postao problem broj jedan u srednjim školama, a postaje raširen i u osnovnim školama", kazao je australski ministar zdravstva Mark Butler.
Nema više rekreativnog vejpanja, samo s receptom. E-cigarete prvo su bile zamišljene da s njima prestanete pušiti, a onda su postale popularne među djecom. Recimo, 13 posto Hrvatskih učenika vejpa. Lakše ih je skriti od roditelja, ne smrdite, možete ih pušiti u tramvaju, školi, bilo gdje - tako su nam prije dva mjeseca o vejpanju govorili zagrebački učenici.
"Jedna stvar kod e-cigareta koju sam shvatila, barem meni osobno, nekako su puno lakše za postati ovisan o njima nego o cigaretama. Pogotovo zbog tih voćnih okusa, puno se lakše prilagoditi nego na bilo koje cigarete", kazala je jedna od djevojaka koja ʼvejpaʼ
Privlačni su i šareni, baš kao slatkiš za djecu. A kada uz prizore pušenja dodate i malo glazbe, ljudi izgledaju kao da puše nešto divno - sokić, lubenicu, vaniliju, ili nešto drugo, jednako mirisno, jednako primamljivo. I sigurno pomislite - ovo ne može biti tako loše. E pa može. Puno lošije.
"Nastaje para, koja nije vodena para, nego je to smjesa metala, često pesticida, zatim nano čestica, sitnih lebdećih čestica o kojima izvještavamo kada je zrak u Zagrebu onečišćen. Osim toga ima niz policikličkih ugljikovodika u toj tzv. pari koji su poznati kao kancerogeni", govori pulmologinja u Klinici za plućne bolesti Jordanovac Jelena Ostojić.
Dodaje, ima među njima i čestica koje se nalaze u ispušnim plinovima auta. Da. Ne zvuči baš zdravo, a opet se bez problema prodaju djeci u trgovinama. Tome na kraj planiraju stati Britanci. Osnivaju posebnu vejp inspekciju - s kojom se nadaju smanjiti konzumaciju među maloljetnicima.
(Izvor: Dnevnik.hr)