Društvo

Biciklisti su zapostavljeni, potrebno je osmisliti strategiju

INFARSTRUKTURA ZA PEDALIRANJE

Biciklisti su zapostavljeni, potrebno je osmisliti strategiju

Biciklista je na prometnicima sve više, poskupljuje benzin i drugi troškovi prisilili su ljude da se više voze biciklom. S druge strane, općenito se slabo kreću i rekreiraju, a od bicikla nema lakše i bolje rekreacije - kaže nam Nikola Banožić, biciklist koji će uskoro voziti humanitarni maraton Mi to možemo čiji prihod ide požeškoj udruzi MI.

Pitali smo ga, što misli o prometnoj infrastrukturi kako u Požegi i županiji, tako i šire, na prometnicama po kojima se vozi.

Neiskorišteni potencijal

- U Požegi se baš ne razmišlja dovoljno o biciklistima. Nema mreže biciklističkih staza i pruga, a grad je po svojoj udaljenosti od mjesta do mjesta savršen za bicikle. To je još jedan neiskorišten potencijal - kaže Banožić.

Navodi primjer Osijeka gdje je po njemu napravljen odličan posao, i svugdje se može doći biciklom. Spomenuo je i grad Petrinju, koja je možda i manja i siromašnije od Požege, a na čijoj se biciklijadi okupi između 400 i 500 biciklista.

Kao možda najjeftinije i najbezbolnije rješenje Nikola vidi u označavanju crvenih pruga za bicikliste na već izgrađenim prometnicama, ali da to bude koliko toliko normalna, bez prepreka poput prometnih znakova, šahtova i stupova.

Pruge ne mogu na sve prometnice

Oprezan pri izboru najboljeg modela rješenja biciklističkog pitanja u Požegi bio je Goran Pavić iz Brdsko-biciklističkog kluba iz Požege.

- Pruge su negdje moguće, a negdje nisu. Na nekim mjestima uistinu je nemoguće i nije baš najsretnije rješenje označiti stazu za bicikle. Nama starijima je teško pustiti dijete na biciklu na kolnik gdje se voze i automobili i to je sigurno veliki problem za roditelje i djecu. Sigurno bi na biciklima bilo više djece da postoji mreža biciklističkih staza u gradu, rekao je Pavić.

- U svakom slučaju treba početi razmišljati o dugoročnoj strategiji. Osmisliti kako bi ta mreža mogla izgledati za 15 godina, pa krenuti malim koracima k tom jednom cilju. Za početak osmisliti glavne pravce kretanja istok - zapad i sjever - jug - zaključio je Goran Pavić.

Komentari

Ostavite komentar

0 / 2000

Učitavanje komentara…

Povezane vijesti

Poljana