Malobrojni mještani potpapučkih sela već mjesec dana žive bez vode
ZABORAVLJENI

"Kad ima vode kupam se u kupaonici, ali vodovoda nemamo već mjesec dana", priča nam Milivoj Barać jedan od tri stanovnika Ozdakovaca u općini Velika dok se kupa na potoku sa svojim psima Jankom i Čupom. Osim Milivoja u selu živi njegova supruga, veći dio godine jedna baka. Povremeno društvo su im radnici susjedne farme krava.
- Samo troje nas je u selu. Doselio sam prije pet-šest godina. Bio sam u zatvoru pa me socijalni centar poslao tu. Tu mi je solidno. Imam socijalnu pomoć, a kad ima nešto za raditi u selu onda radim. Žena isto radi povremeno na farmi. Nije ona odrasla u Zagrebu ili New Yorku, isto je sa sela. Prije je bila udana u Oljase pa joj je muž umro i tako mi živimo. Da je nešto predobro nije, ali nije ni ono najgore - opisuje nam uvjete za život na osami koji podsjećaju na one iz špageti vesterna. Zbog polusrušenih kuća čini se kao da je vrijeme stalo. Psi i mačke koji se izležavaju u hladovini višestruko premašuju broj ljudi.
Vodovod koji su osamdesetih godina napravili stanovnici Ozdakovca i susjednih Smoljanovaca već mjesec dana nije u funkciji. Da bi došli do još zabačenijih Smoljanovaca treba prijeći zarastao i kišom ispran makadam. Tamo je prava „gužva“. Uz troje stalnih stanovnika tu je i nekoliko vikendaša i Milivojeva žena. Porast stanovnika za 100 posto.
- Stalno nas ima troje- ja, moja supruga i još jedna baka koja ima 72 godine. Teško je, nemamo vode. To nam je najveći problem. Preko ljeta dolaze sumještani koji su se odselili u Požegu ili Srbiju. Zimi smo uglavnom u izolaciji. Radimo sve pomalo, voćke, kukuruz i žito. Kad imamo vremena čistimo šikaru, pokosili bi i susjedima, ali ne možemo jer smo stari. Prije rata je u ova dva sela bilo 80-ak ljudi, a sad se više nemamo s kim družiti - priča Mirko Kalinić.
- Gdje god se obratimo, kažu da ne mogu ništa napraviti jer seoski vodovod nije u nadležnosti „Tekije“. Ne znamo gdje je puklo, uglavnom vode nemamo. Vodovod je napravljen dok je u ova dva sela živjelo 80-ak ljudi. Tad smo mogli nešto napraviti, a sad smo ostali samo mi stariji. Prošle godine su svaki dan pored naše kuće išli kamioni s pijeskom, a nisu navezli nijedan na put koji je voda odnijela. Nitko ništa ne popravlja. Ne znam zašto je tako. Neka nas ovdje živi troje, pa i mi trebamo vodu. I nama koji dođemo povremeno treba. Kad kiše padaju hvatamo kišnicu. Voda iz bunara nije baš za piće, mutna je, ali prokuha se pa se pije - kažu Jovo i Slavka Prijić koji žive u Požegi.
S ovakvim problemima u Općini Velika bori se još šest sela. Načelnik Vlado Boban kaže da će vodovod sanirati, ali trebaju prvo pronaći kvar na šumskom vodovodu. U neka sela im se ne isplati ulagati u vodovodnu mrežu jer odumiru.
- U kontaktu sam s ljudima. Odvezli smo im 150 plastičnih galona vode. Pokušavamo otkriti gdje im je to puklo. Problem je što vodovod ide kroz šumu i moramo naći kvar da bi ga popravili . To smo radili i u Kantrovcima, Vrhovcima, Poljanskoj. Pola Tornja i Doljanaca nemaju vodu. To su vodovodi koje su sami ljudi radili iz svojih izvora, Tekija se u to ne petlja jer je to nelegalni vodovod. Zasad još nitko ne poteže pitanje oko toga. Ljudi to koriste i kontroliraju. Ja sam to naslijedio i problem ćemo riješiti. U nekim selima je jednostavnije vodu dovesti nego raditi vodovod. Recimo, u Radovancima vodu nema jedna obitelj i dovoze im je vatrogasci. Vodu ćemo voziti i dalje. Zasad je to jeftinije nego da idemo kopati kilometre novog legalnog vodovoda za koji novac nemamo - rekao nam je Vlado Boban, načelnik Općine Velika.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Fra Stjepan Hrkač preuzima vodstvo požeških franjevaca i Župe Duha Svetoga
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
