¨Ne mogu zamisliti život bez meteorologije¨
LIPIČKI MOTRITELJ

"U 19 godina, koliko obavljam meteorološko motrenje u Lipiku, nije prošao niti jedan dan da nisam napravio mjerenje i to uredno evidentirao. Samo kada sam bio u bolnici to nisam mogao raditi ja, ali tada bi to obavila supruga Marija ili sin Mario. Ne mogu zamisliti svoj život bez meteorologije, to čovjeku uđe u krv", započeo je svoju priču Josip Benković, 76-godišnji meteorološki motritelj iz Lipika.
Razlog posjeta bilo je "jesensko" ljeto koje traje i kojim mnogi nisu zadovoljni.
Kiše isto kao i lani
No Benković tvrdi da ovo ljeto, što se tiče količine padalina, nije bitno drukčije od prošlogodišnjeg. - Problem je što se kiša protegnula kroz skoro cijeli mjesec. U srpnju sam količinu kiše mjerio u 17 navrata i ukupno je palo 160,6 litara kiše po četvornom metru. Ilustracije radi, lani je u istom mjesecu palo 166 litara. Razlika je što je lani toliko kiše palo u svega 4 dana, od 6. do 10. srpnja i onda kiše nije bilo do 25. kolovoza.
U srpnju samo 9 vedrih dana
- Ovogodišnji srpanj je specifičan i različit od ostalih godina što sam evidentirao svega 9 vedrih i sunčanih dana, dok su ostali bili oblačni ili poluoblačno - pojašnjava Benković dok lista uredno arhiviranu evidenciju. U masi brojki, u kojima se odlično snalazi, izdvaja kako je u prvih 7 mjeseci ove godine već palo 680 litara oborina.
- Možemo reći da je ovo kišna godina jer je primjerice lani u cijeloj godini palo 940 litara. Kada govore o vremenu, ljudi često kažu: nikada nije bilo ovako, a lako zaboravljaju da baš i nije tako. Podaci koje imam ne lažu. Primjerice, u 2010. godini palo je ukupno 1.207 litara oborina, a zaboravljamo i kako je lani, samo u jednom danu, točnije 9. srpnja, palo čak 72 litre kiše - podsjeća Benković.
Dan počinje meteorološkim mjerenjem
Tvrdi da mu nikada nije bilo teško rano ustajati i dan započeti u meteorološkoj kućici u vrtu obiteljske kuće. U 6 i 7 sati odrađuje mjerenja temperature, količine padalina, vjetra, bilježi naoblaku i sve šalje u Zagreb. Potom u 8 sati podatke unosi u svoju bazu podataka. Sljedeća mjerenje su u 14 i 15 sati, da bi dan završio mjerenjem u 22 sata po ljetu, odnosno u 21 sat po zimi.
- Ovim poslom sam se počeo baviti u siječnju 1996. godine i to mi je bio hobi. Nakon što sam 2003. godine otišao u mirovinu, meteorologija je postala glavna preokupacija. To me veseli, na taj način pridonosim zajednici u kojoj živim, a ovo je i honorarni posao pa se može zaraditi pokoja kuna koja dobro dođe u umirovljeničkom kućnom budžetu. Danas imam evidentirane točne podatke za sve dane u proteklih 19 godina i želja mi je da to netko unese u računalo, da ti papiri ne propadnu. Ja to ipak više ne mogu - tvrdi Benković.
Meteorologija mu je, kaže, donijela i brojna poznanstva, posjećuju ga djeca iz vrtića i učenici osnovih škola, zovu ga za razne podatke i svima ih ustupa, a ovaj posao ga je naučio i da promatra prirodu oko sebe.
- Ja se, primjerice, probudim u 4 ujutro i, dok je još vozio, čujem vlak kako prolazi po tračnicama. Ako se taj zvuk čuje dobro, onda znam da je sutra južina - pojašnjava Benković dok pojašnjava što je to aspirator, epriveta, japanska krpica...
Iako je u 76. godini, pokazao je da ima odličnu memoriju. Napamet je odgovorio kako je najniža temperatura izmjerena u Lipiku -23 stupnja Celzijusa.
- Izmjerio sam to u jutro 23. siječnja 2000. godine. Evo vam još jedan primjer. Jučer je u Lipiku temperatura bila 28,1 Celzijus, a na današnji dan prije godinu dana točno 10 stupnjeva više.
"Još će biti ljeta"
Pitali smo ga i kakvo vrijeme prognozira u mjesecu kolovozu.
- Teško je predvidjeti vrijeme, posebno danas kada imamo vremenski poremećaj. Sigurno nećemo imati kao lani 45 vezanih sunčanih dana, ali će još biti ljeta. Ono što sigurno mogu reći, u kolovozu će vrijeme biti ljepše nego u srpnju - zaključuje Benković.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti
ODRŽANA SKUPŠTINA AK POŽEGA: Unatoč rastu broja članova, klub poslovnu godinu završio s gubitkom
07. 05. 2026.NA PLETERNIČKOJ TRŽNICI: Najbolje pite pripremile Anđa Sivonjić i Zora Valentić
06. 05. 2026.
Od stipendija budućim liječnicima do besplatnog ljetovanja: Županija, gradovi i općine nastavljaju sa zajedničkim projektima
06. 05. 2026.

Anketa
Novi dizajn 034portala mi je: