Potop u Orljavskoj, Zvečevačkom parku i Babinom viru (video)
POŽEGA POD VODOM

Zečji nasipi samo 20 ili 30 centimetara iznad vode mi dijele kuću od vode, živim tu 35 godina i ne sjećam se takve poplave. Došli su mi pomoći susjedi i momci iz Tekije, kaže nam Vlado Šipoš, stanovnik Orljavske ulice.
Poplava je u Požegi, ugroženo je nekoliko kuća pored mjesta gdje bi se Vučjak trebao ulijevati u Orljavu. Umjesto toga Orljava se ulijeva u njega pa nazad u sebe poput zmije koja jede svoj rep. Dok bujica nosi hrpe smeća, obitelji Šipoš i njihovim susjedima slijedi borba za kuće. Voda se već izlijeva u nekoliko vrtova u Babinom viru.
Od 2 sata poplava je i u "Zvečevačkom parku" u koji se izlijeva kanalizacijska voda, a uskoro bi mogla i Orljava. Grade se zečji nasipi kod malog pješačkog mosta. Orljava je na par centimetara i od izlijevanja u Priorljavsku i Cvjetnu ulicu. Par stotina metara dalje zečjim nasipima se štiti nekoliko kuća i autobusni kolodvor. Tu su Javna vatrogasna postrojba Požega, dobrovoljci iz raznih poduzeća, DVD-ovi, 10-ak Kutjevčana među kojima je i mladi gradonačelnik Kutjeva dolazi također pomoći.
Poplava na ušću Vučjaka odlazi van kontrole. Poplavljene su ulice Slavka Kolara, Otona Kučere i A.G. Matoša. Nema dovoljno vreća, dobrovoljci ih pune, ali nedovoljno brzo. Ljudi ih nose ručno pred svoje kuće. Na kraće vrijeme ulice su i bez električne energije. Oko 5 sati dolaze bageri i voze vreće pred ulaze. Zečji nasipi niču, ali mnogima je već prekasno. Jedna garaža i nekoliko podruma su skroz pod vodom, desetci kuća su okruženi, vrtovi su odavno pod vodom. Ulicama plivaju fekalije, pelene i poslijediplomski radovi. Žurne službe i mnogi građani su reagirali prekasno, ali ima i svijetlih primjera. Volonteri iz drugih dijelova Požege pomažu cijelu noć.
- Od 22 sata sam tu. Radili smo kod Konzuma i sad smo došli tu. Živim na Varelovcu. Samo sam čuo da je poplava i odmah sam došao. Ima mnogo ljudi koji nisu reagirali. Nitko se neće ni probuditi. Policija je zvonila po kućama. Boli ih briga, sve rade u zadnji tren. Trebalo je reagirati ranije, a mi smo zvonili ljudima i upozoravali ih - kaže Luka Zelenika.
- Trebalo je puno prije dovesti vreće da nam voda ne napravi ovoliku štetu. Da se to napravilo još oko 1 sat i da su se digli zečji nasipi od pola metra u dužini 20-ak metara ovo bi se spriječilo. Bio je tu i gradonačelnik i dogradonačelnik kada je sve počelo. Nazivali su i telefonirali, međutim svi su se samo opravdavali da nema dovoljno vreća i pijeska. Očito je organizacija zakazala u kriznim situacijama - kaže nam Dalibor Rajić, stanovnik Ulice A.G. Matoša dok peca metlom stvari koje mu isplutavaju iz podruma.
Oko 6 sati vodostaj polako opada. Stanovnici se boje drugog vala. Dolazi i GSS koji s čamcem kreće spašavati starije, nepokretne i one koji to žele. Svi su umorni i neispavani, a neki moraju i na posao nakon svega.
FOTOPogledajte galeriju.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
Baki i Ajkule imaju svoju prvu pjesmu
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
