Probuđene uspomene: ¨Ovo je Lipik kakvog se sjećamo¨ (foto)
KONCERT U KURSALONU

Fantastično, odlično, prekrasno, impresivno, pun pogodak - samo su neke od reakcija koje su sinoć doživjeli posjetitelji "Koncerta za Kursalon" održanom pred oko 150 ljudi u prostoru nekadašnje kavane u desnom krilu Kursalona. Neki nisu mogli sakriti emocije jer se klasična glazba, zahvaljujući 60-minutnom koncertu glazbenika Varaždinskog komornog orkestra, nakon 23 i pol godine vratila u Kursalon.
Nismo vjerovali da ćemo ovo ponovno doživjeti
Najstariji posjetitelji ovog koncerta su bili 84-godišnja Marija Vera Zanetti i njezin godinu dana stariji suprug Antun Tonči.
- Večeras sam se u ovih sat vremena sjetila svega jer mi smo u Kursalonu, a posebno ovdje u Kavani, proveli našu mladost, najljepše dane i večeri u životu. Nisam vjerovala da ću doživjeti ovo što sam doživjela večeras, još sam imala želju i da otplešem jedan ples, ali valjda će i za to biti prilike. Samo da ne čekamo jako dugo - rekla je Marija. Tončiju je koncert također popudio uspomene. - Ovdje, na ovoj bini sam godinama svirao, imali smo odličan glazbeni sastav, a svirao sam saksofon i klarinet. U ovom prostoru glazba nikada nije prestajala, a ja sam počeo svirati prije skoro 60 godina - prisjetio se Antun.
Oboje priznaju da je ovaj događaj za njih bio i posebno emotivan. - Zaplakala sam, nisam se mogla suzdržati. Kad smo ulazili preko crvenog tepiha, počela sam drhtati, a za vrijeme prekrasnog koncerta samo bih zatvorila oči i vidjela sve. I prostor je prekrasno uređen, pa i ove skele, sve mi je drago. Nemam riječi - završila je Marija.
- Bilo je prekrasno i oduševljan sam. Za Kavanu me vežu prekrasne uspomene i ne pitajte je li bilo emotivno - rekla nam je Ratka Godić. Sjećanja su se vratila i Lipičanki Ančici Pavlović. - Sve mi se pomiješalo, plače mi se, sretna sam i tužna u istom trenutku. Koncert me podsjetio na vrijeme kada je moj Vlado ovdje svirao. Ovdje je nekada u isto vrijeme bilo više glazbi: u osvijetljenom parku, na Wandelbahnu, u disku, ovdje u Kavani u hotelu, na bazenima. Sjećam se da bih si ponekad znala reći: večeras ne idem nikuda, ali kad bih s balkona čula glazbu, ne možeš se suzdržati, obučeš se, kreneš, a park pun ljudi.
Ovakav Lipik mi nedostaje
- Ovo večaras je bio podsjetnik na to vrijeme koje nama Lipičanima svima nedostaje, ali sam sretna i kada sam vidjela da ljudi na pripremi ovoga tako zdušno, zajednički rade. Ne mora nama nitko ništa dati, zapet ćemo mi ovako aljkavi i traljavi pa ćemo sami sebi nešto napraviti, barem da preko ljeta navečer imamo ovakav sadržaj - ispričala je Ankica.
Marija Barčan je na koncert stigla u pratnji sina Berislava. - Naviru sjećanja jer se itekako živo sjećamo vremena kada je u Lipiku ovako nešto bilo normalno. Ovo je pun pogodak - rekla je Marija, a Berislav, koji dodaje kako je u Kavani proveo veliki dio svoje mladosti, predlaže da se ovako nešto organizira svake subote.
Za otvaranje koncerta - Mozart
Posebno impresivan je bio interijer Kavane u kojoj je održan koncert. Zaposlenice gradske uprave Lipik uspjele su oživjeti derutni prazan prostor, koristeći tek bijelu tkaninu i zavjese, fotografije starog Kursalona s razglednica i koristeći igru svjetala i sjena. Interijer je posebno došao do izražaja tijekom koncerta koji su glazbenici otvorili Mozartovim Divertimentom, a izveli su i djela Blagoja Berse, Petra Iljiča Čajkovskog i Johanna Straussa.
Nakon koncerta zadovoljstvo nije krio ni Davor Marukić, predsjednik Udruge "Tilia" koja godinama u Lipiku organizira koncerte klasične glazbe. - Znajući da je ovo prvi koncert nakon rata u Kursalonu, moramo biti zadovoljni, posjećenost je bila odlična, program zanimljiv.
Ne smijemo zaboraviti što je Lipik nekada bio
- Organizacija ovakvih koncerata je bitna da se podjetimo i ne zaboravimo što je Lipik nekada bio. Ovakav Lipik je u mojim uspomenama, Kavana u koju sam prvi put ušao tek kada sam krenuo u srednju školu, a za tu prigodu sam od tate morao posuditi sako jer se bez sakoa nije moglo ući. Ovaj koncert je i pokazatelj da još puno moramo raditi i učiti da se ne dogodi da publika plješće između stavaka ili da roditelji puste da djeca trče za vrijeme koncerta. Ipak, glazba je bila posebna i činilo se na trenutke da su i ovi zidovi oživjeli i da će propričati, a kada bi oni mogli pričati, ispričali bi nevjerojatne priče - zaključuje Marukić.
Uoči samog koncerta svečano je otvorena i fontana u sklopu nekadašnjeg Kursalonskog parka. Tom prigodom je gradonačelnik Vinko Kasana rekao kako je prihod od koncerta namijenjen izgradnji Kursalona, a iako se radi o simboličnom iznosu, želi da to bude poticaj da se realizira obnova Kursalona i da on što prije bude onakav kakav je bio prije Domovinskog rata.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
Baki i Ajkule imaju svoju prvu pjesmu
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
