Sastaju se radi reda: Barem 4 godine nisu imali nijedan predmet
ŽUPANIJSKO POVJERENSTVO ZA ZAŠTITU PACIJENATA

Požeško-slavonska županija objavila je na svojim službenim stranicama poziv pacijentima, članovima nevladinih udruga i stručnjacima s područja zaštite prava pacijenata da se prijave za izbor za imenovanje Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata. Ovo povjerenstvo, doznajemo, radi već 8 godina, ali dosad nije zaprimilo niti jednu prijavu ili žalbu pacijenta na korištenje zdravstvenih usluga u našoj županiji. Iako je naše zdravstvo na visokom nivou, razlog nezaprimanja nijedne žalbe ne leži u zadovoljstvu pacijenata nego prvenstveno u njihovoj neupućenosti da takvo povjerenstvo uopće postoji.
- Povjerenstvo moramo osnovati prema Zakonu o zaštiti pacijenata, njegova uloga je savjetodavna. Trebalo bi pomoći onima koji imaju prigovore, no u prošlom mandatu nismo imali niti jedan. Očito su ljudi zadovoljni - kazala nam je Danijela Starčević, viša savjetnica za zdravstvo i pravne poslove u Požeško-slavonskoj županiji.
Uspjeli smo doznati da je predsjednik u prošlom sazivu bio Drago Gašpar, liječnik u Općoj županijskoj bolnici Požega, a članovi su bili pravnik, viša medicinska sestra, zubar i viši medicinski tehničar. Na pitanje čime se povjerenstvo bavi dobili smo skoro doslovno citiranje potonjeg poziva. Nas je zanimalo postoji li mogućnost da ljudi ne znaju za ovo povjerenstvo i koliko je plaćeno sudjelovanje u njegovom radu.
- Teško je to reći, no postoji ta mogućnost. Naknade koju primaju članovi ne znam napamet, nazovite za 5 minuta. Znam da su naknade za sudjelovanje u takvim tijelima objavljene u službenom glasilu Županije - odgovorila nam je Starčević.
Iz gore spomenutih dokumenata nismo mogli saznati puno pa smo popričali s Ivanom Dragičevićem, članom prošlog saziva i Dragom Gašparom, predsjednikom saziva.
- Povjerenstvo se mora sazvati bar dva do tri puta godišnje da se ispuni norma propisana zakonom. U četiri godine mislim da nikada nije bio puni kvorum, nužno je da je bar troje prisutno. Nije naša dužnost da sebe oglašavamo, to je dužnost Požeško-slavonske županije. Oni su mogli oglasiti medijima da postojimo. Mislim da smo bili plaćeni 55 kuna po sjednici, a kako smo se sastajali tri do četiri puta godišnje to je bio mali iznos u pitanju - kaže Dragičević.
I predsjednik ovog povjerenstva Drago Gašpar je ustvrdio da su pacijenti zadovoljni kada se ne žale.
- Naša povjerenstva su najtransparentnija. Nismo primili nikakvu naknadu za rad, iako imamo pravo na to. Naša uloga je više savjetodavna, a kako nije bilo prigovora sastanak bismo održali samo par puta godišnje. Tko ima pritužbu, taj će naći način da nas pronađe, sve je objavljeno na stranicama PSŽ, a pritužba se može napraviti i na druge načine, može angažirati i odvjetnika. Ovime bi se zapravo trebale baviti udruge pacijenata, koje koliko znam ne postoje u Požeštini - kazao nam je Gašpar.
Nakon tri odgovora još nije jasno koliko je plaćeno sudjelovanje u povjerenstvu za koje skoro nitko nije čuo. Budući da je županijskim proračunom predviđeno 2.500 kuna za funkcioniranje ovog povjerenstva koje se sastaje pet puta godišnje i ima pet članova pa se iz toga može zaključiti kako je svaki član plaćen 100 kuna po sastanku. Ukoliko je netko zainteresiran, želi sudjelovati u radu povjerenstva koje se sastaje samo zbog zakonskom propisanih normi i za to još primati naknadu, neka se javi na natječaj do 10. kolovoza s upozorenjem da sada možda više neće sjediti besposlen jer naši čitatelji znaju za ovo povjerenstvo.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Fra Stjepan Hrkač preuzima vodstvo požeških franjevaca i Župe Duha Svetoga
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
