Društvo

Capak objasnio kad će biti proglašen kraj epidemije

Tijekom prošlog tjedna ukinute su gotovo sve mjere.

Slika

Tijekom prošlog tjedna ukinute su gotovo sve mjere. Građani su s nestrpljenjem dočekali dan kada će moći nesmetano ulaziti u trgovine bez zaštitnih maski. Iako kraj epidemije još uvijek nije proglašen, mnogi se ponašaju kao da je. Kada će zapravo biti objavljen kraj epidemije pojasnio je Krunoslav Capak za Dnevnik.hr.

"Definicija kraja za epidemije drugih zaraznih bolesti postoji. Kraj se proglašava kada prođe razdoblje duple inkubacije od zadnjeg zabilježenog slučaja", objašnjava ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.Objašnjava kako inkubacija covida-19 traje 14 dna te da bi se 28 dana nakon posljednjeg slučaja mogao proglasiti kraj epidemije, a s obzirom na broj zaraženih u RH to se još uvijek neće dogoditi. 

"U ovom slučaju to je nemoguće primijeniti. Ni ECDC i WHO se još nisu usuglasili koji će to kriteriji biti. Naša pretpostavka je da će se kraj proglasiti onda kada više neće biti potrebne mjere koje su donesene zbog proglašenja. Ili kada više neće biti tako visoka incidencija, tako masovna. Recimo, kad incidencija bude 40 na 100.000 stanovnika u 14 dana. Sada nam je 400. Možda incidencija zbog lijepog vremena i padne, ali i tada treba voditi računa o drugim faktorima", pojašnjava Capak za Dnevnik.hr.

Ipak da bi se to dogodilo još u ovoj godini, Capak vjeruje kako nije nemoguće, ali isto tako siguran je da će se to neće dogoditi. Što znači da bi s koronom mogli živjeti još neko vrijeme.

Komentari

Ostavite komentar

0 / 2000

Učitavanje komentara…

Povezane vijesti

Poljana