Veliko prelo u Baji: Povezanost Požege i bačkih Hrvata kroz tradiciju i suradnju
Veliko prelo održano je u Baji, 25.

Veliko prelo održano je u Baji, 25. siječnja 2025. godine u suorganizaciji Hrvatske samouprave grada i Kulturnog centra bačkih Hrvata. Na tradicionalnom događaju bunjevačkih Hrvata, uz brojne okupljene i predsjednicu samouprave Angelu Šokac Marković, bili su i veleposlanik Republike Hrvatske u Mađarskoj dr.sc. Mladen Andrlić, generalni konzul Republike Hrvatske u Pečuhu Drago Horvat, predsjednik Saveza Hrvata Mađarske Joso Ostrogonac, gradonačelnica Baje Bari Bernadett, zamjenik županice Požeško-slavonske županije Ferdinand Troha, dok je u ime Grada Požege događaju prisustvovala direktorica TZ Grada Požege Mirna Šimunović Svoboda.
Prelo je otvoreno prigodnim kulturnim programom KUD-a ’Bunjevačka zlatna grana’, uz pratnju orkestra ’Čabar’, te uz posebne goste, požeške Podrumske bećare.
Baja, koja se nalazi na jugoistoku Mađarske, u Bačko-kiškunskoj županiji, središte je bačkih Hrvata i dom jedinice hrvatske manjinske samouprave. Gradovi Požega i Baja njeguju dugogodišnje prijateljstvo i suradnju temeljenu na zajedničkoj kulturnoj baštini, promicanju hrvatskog identiteta te organizaciji zajedničkih projekata. Ovo prijateljstvo potvrđuje i sudjelovanje predstavnika Požege na važnim manifestacijama u Baji, kao i obrnuto. U Baji, koja broji nešto više od 30 tisuća stanovnika, od kojih je 1,3% Hrvata, njeguje se bogata tradicija bunjevačkih Hrvata, što Veliko prelo čini jednim od najvažnijih događaja ove zajednice.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
Baki i Ajkule imaju svoju prvu pjesmu
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
