4.3.2018. | 10:00
M.B.
IZVOR: Franjo Memedović
Pregleda: 4375
Dr. A. Štampar
(FOTO: F.M.)
Trebalo je proći stotinu i trideset godina od rođenja (1888.g.) i šezdeset godina od smrti (1958.g.) dr. Andrije Štampara, da bi se pokrenula inicijativa i da bi se krenulo u realizaciju uređenju njegove rodne kuće u Brodskom Drenovcu, koja bi trebala postati muzej i spomen obilježje na ovog velikana svjetske medicine.
Početna sredstva od 250 000,oo kuna za ovu namjenu, osigurana su u proračunu Grada Pleternice za 2018.g. za čega se posebno zalagala gradonačelnica Jozić. Prema nekim najavama radovi bi trebali započeti uskoro, a njihov završetak planiran je najkasnije do kraja ove godine, kad će se obilježiti najavljene velike obljetnice. Bit će to prilika da se štovatelji i baštinici ostavštine dr. Andrije Štampara okupe u njegovom rodnom Drenovcu, kojeg je za života u svakoj prigodi rado spominjao, u kojeg je često navraćao i na kojeg je bio jako ponosan.
Vezano na uređenje rodne kuće dr. Andrije Štampara u dogledno vrijeme predviđeno i je uređenje Štamparevog poučnog puta, koji će od Drenovca preko Kasonja vrha voditi do Oriovca i prolazit će pokraj lokacije koju i danas mještani Drenovca nazivaju Štamparova bašča, a gdje su za vrijeme Štamparova ranog djetinjstva, njegova obitelj imala vinograd i ljetnikovac. Ovaj projekt je u svoje planove uvrstila oriovačko-drenovačke udruge ,,MOST 352", koji će ovo pokušati realizirati i uz pomoć razumijevanje Grada Pleternice, što nam je rekao i potvrdio i njen predsjednik g. Karlo Tomljenović.
Što će za Drenovac značiti i što će Drenovcu donijeti uređenje rodne kuće dr. Andrije Štampara? Puno. Prije svega bit će to doprinos prepoznatljivosti Drenovca na karti rodnih mjesta svjetskih velikana, a ono drugo, bit će to izlazak Drenovca na kartu znanstvenog turizma Hrvatske, a i šire, jer će štovatelji i baštinici lika i djela dr. Andrije Štampara dolaziti i posjećivati njegovu rodnu kuću, održavati manje znanstvene skupove i vidjeti odakle je potekao jedan od najvećih znanstvenika socijalne medicine, veliki humanist i higijeničar te osnivač i prvi predsjedavajući Svjetske zdrastvene organizacije.
Uz već od prije poznatu crkvu Sv. Dimitrija, građevinu iz trinaestog stoljeća, koja je zaštićena kao spomenik nulte kategorije i u kojoj su pronađeni i postoje ostatci staroslavenske glagoljice, što pokazuje i dokazuje postojanja življenja na ovim područjima. (Drenovac se u pisanim dokumentima spominje 1230. g,), te uz arheološko nalazište avarskih grobova na Plani iznad Drenovca, uređenjem rodne kuće dr. Andrije Štampara, uz prirodne blagodati rijeke Orljave i pitomih obronaka Dilj gore, te eko-etno ponudu proizvoda i sadržaja cijelog graničarskog kraja, Drenovcu i Drenovčanima otvaraju se mogućnosti da postanu ruralna turistička destinacija, što ozbiljno treba shvatiti i kao priliku ne propustiti.