Gradski muzej Požega - Predstavljen projekt digitalizacije i restauracije fonotečnih zapisa Požeškog kraja

22.10.2020. | 15:50

Mladen Mirković
IZVOR: pozega.hr

Pregleda: 2726

FOTO: Gradski muzej Požega

22.10.2020. | 15:50 | Mladen Mirković
IZVOR: pozega.hr
Pregleda: 2726

Uz Međunarodni dan nematerijalne kulturne baštine danas je Gradski muzej Požega uživo preko svoga Facebook profila predstavio projekt digitalizacije i restauracije fonotečnih zapisa Požeškog kraja. Projekt su predstavili njezina autorica, viša kustosica Maja Žebčević Matić, zatim zamjenica ravnateljice Ivana Domanović, majstor tona i sound designer Zoran Knežević iz Švicarske te dr. sc. Koraljka Kuzman Šlogar.



- Institut za etnologiju i folkloristiku je s digitalizacijom svojih fondova započeo još 1997. godine s prvenstvenom namjerom restauracije, odnosno zaštite izvornika od daljnjeg propadanja i korištenja, no ubrzo se pokazalo da ulaganje u digitalizaciju donosi mnogo više od toga. Zahvaljujući digitalizaciji građe i mogućnosti njezine objave putem digitalnih platformi, danas smo omogućili široj javnosti pristup kulturnom nasljeđu koje je desetljećima bilo skriveno iza zidova IEF-a i poznato tek užem krugu ljudi. – rekla je dr. sc. Koraljka Kuzman Šlogar, pročelnica i voditeljica Dokumentacijskog odjela IEF-a.


Od 2002. godine Institut za etnologiju i folkloristiku omogućio je online pretraživanje baza podataka, a od 2015. godine nastoji osmišljenom stručnom pripremom i razvojem digitalnog repozitorija, zahvaljujući metapodacima, što više građe učiniti pretraživom i javno dostupnom. Bez obzira na opsežnost građe i poslova pripreme, ograničene financijske i ljudske resurse, digitalizacijski projekti provode se kontinuirano, pomoću raznih modela osiguravanja sredstava, poput ove uspješne suradnje s Etnološkim odjelom Gradskog muzeja Požega.




Zoran Knežević je pojasnio kako se to događa u praksi, a Ivana Domanović je govorila o drugim projektima požeškog Muzeja u kojima se koristi suvremena tehnologija kako bi se približila djelatnost Muzeja građanima.

Maja Žebčević Matić zahvalila se na financijskoj pomoći Ministarstvu kulture i Grada Požege, stručnosti, susretljivosti i razumijevanju Instituta za etnologiju i folkloristiku, ravnateljici dr. sc. Ivi Niemčić, a nadasve pročelnici voditeljici Dokumentacijskog odjela dr. sc. Koraljki Kuzman Šlogar te na ekspeditivnosti stručnom suradniku IEF-a Marku Lukini te izvođaču digitalizacije Zoranu Kneževiću, Trigon d.o.o..

- U ovoj fazi digitalizacije audio arhiva Instituta za etnologiju i folkloristiku izlučena je sva fonotečna građa koja se odnosi na požeški kraj, a do sada nije digitalizirana. Radi se o snimkama zapisa pučkih pjesama, običaja i pripovijetki požeških sela (Biškupci, Zagrađe, Orljavac, Kaptol, Kutjevo, Čaglin, Ruševo, Velika, Požega) iz 1968. godine, folklornoj građi snimljenoj 1971. godine, snimkama Kulturno - umjetničkih društava iz požeškog kraja na Međunarodnim smotrama folklora u Zagrebu od 1969. godine do 1995. godine, kao i na Brodskom kolu iz 2007. godine te snimci posljednjeg dudaša Đure Kneževića iz 1995. godine. Ukupno, riječ je o otprilike 52,5 sata originalnih zvučnih zapisa koji su ovim projektom od sada dostupni u Etnološkom odjelu Gradskog muzeja u Požegi uz svu do sada digitaliziranu građu požeškog kraja čiji se originali čuvaju u Institutu za etnologiju i folkloristiku. – rekla je autorica projekta, viša kustosica Maja Žebčević Matić.



Ovim projektom Gradski muzej Požega učinio je veliki iskorak u spašavanju i približavanju baštine požeškoga kraja svojim korisnicima.





Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI