Arhivska fotografija
(FOTO: Janaf.hr)
Trgovački sud u Zagrebu donio je nepravomoćnu presudu kojom se raskida ugovor između Janafa i tvrtke Rašeljka d.o.o. Ugovor je sklopljen u vrijeme kada je Dragan Kovačević vodio Janaf, i bio suvlasnik tvrtke Rašeljka.
Slučaj je prvo rasvijetlilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa utvrdivši da je Janaf za Kovačevićevog mandata u više navrata kupovao rakiju od Rašeljke. Kako javlja novinarka N1, Ana Raić, radilo se o, konkretno, šljivovici i viljamovki. Plaćene su nešto više od 8000 eura.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa utvrdilo je da je po Kovačevićevom nalogu tajnica predsjednika uprave Janafa od Rašeljke tražila ponudu za 100 boca rakije. Rašeljka je potom ispostavila tri računa koja su ukupno iznosila 61.300 kuna s PDV-om, odnosno oko 8000 eura.
Rakija za poslovne partnere?
Prema odluci Povjerenstva, rakija je bila namijenjena poslovnim partnerima Janafa. Budući da je Kovačević imao preko 0,5 posto udjela u temeljnom kapitalu Rašeljke, Janaf nije smio poslovati s tom tvrtkom bez deklariranja sukoba interesa.
Kovačević je time prekršio Zakon o sprječavanju sukoba interesa pa je nakon odluke Povjerenstva koje je Kovačevića kaznilo novčano, slučaj prijavljen DORH-u. DORH je pak sada dobio nepravomoćnu presudu kojom se navedeni ugovori raskidaju.
Postane li ona pravomoćnom, Rašeljka će morati vratiti novac Janafu. Kako će Janaf vratiti rakiju Rašeljki nije baš sasvim jasno.
Stranke imaju pravo žalbe
Janafovi predstavnici na sudu su tvrdili da su svjesni kako se ugovore treba raskinuti, ali i da u vrijeme njihovog nastanka nisu znali udio u vlasništvu koji je Kovačević imao u Rašeljki. Iz Rašeljke su tvrdili da Kovačević nije imao utjecaja na ugovore za rakiju i da se radilo o božićnim darovima kojima se on nije bavio.
“Kada bi se ovi ugovori proglasili ništetnima nama bi bila napravljena šteta”, tvrdili su. Obje strane na nepravomoćnu presudu imaju pravo žalbe, javlja N1.