Vode Lipik se pripajaju požeškoj Tekiji
(FOTO: compas.com.hr)
U ponedjeljak, 25. studenoga, održana je 29. sjednica Gradskog vijeća Lipika, pod predsjedanjem predsjednika Slobodana Katunara (HDZ), na kojoj je sudjelovalo jedanaest od trinaest izabranih gradskih vijećnika. Sjednici su nazočili i gradonačelnik Lipika Vinko Kasana (HDZ), stručni suradnici iz gradskih službi te Marijan Pierobon, direktor tvrtke Vode Lipik, koja upravlja vodno-komunalnom infrastrukturom Lipika i Pakraca.
Sjednica Gradskog vijeća bila je usmjerena na raspravu o Prijedlogu odluke kojom se gradonačelniku daje suglasnost da na Skupštini trgovačkog društva Vode Lipik prihvati pripajanje ovog društva trgovačkom društvu Tekija iz Požege.
Zakonski okvir restrukturiranja
Prema riječima Marijana Pierobona, ovo zakonsko rješenje i pripadajuće uredbe, koje definiraju način restrukturiranja vodnog gospodarstva, spominju se već dugi niz godina. Cilj je smanjiti broj isporučitelja vodnih usluga u Hrvatskoj sa sadašnjih 156 na 41 uslužno područje. Jedini značajan kriterij pri reorganizaciji je godišnja isporuka veća od 2 milijuna kubika vode. Vode Lipik, koje isporučuju oko 480 tisuća kubika godišnje, ne ispunjavaju taj uvjet, zbog čega se, temeljem uredbe, moraju pripojiti požeškoj Tekiji.
Ranije je bilo predviđeno spajanje Voda Lipik sa srodnim društvima s područja Bjelovarsko-bilogorske županije, ali se ta opcija nije pokazala kao najbolja. Umjesto toga, odlučeno je da je pripajanje Tekiji prihvatljivije rješenje, s obzirom na to da se radi o stabilnom poduzeću s oko stotinu zaposlenih, od kojih trećina ima visoku stručnu spremu. Pierobon je istaknuo kako ni jedna strana nije zadovoljna ovom odlukom, ali da je to zakonska nužnost. Nakon pripajanja, Vode Lipik postat će podružnica Tekije, s upraviteljem i određenim stupnjem poslovne autonomije.
Gradonačelnik Vinko Kasana izjavio je da se o ovoj temi raspravlja već deset godina te smatra da je pripajanje Tekiji povoljnije rješenje od prvotnog plana spajanja. Dodao je da neće biti otkaza te da će se materijalna prava zaposlenika povećati. Također je naglasio da odbijanje prijedloga znači gubitak financijske potpore od Hrvatskih voda i resornog ministarstva.
Nova vlasnička struktura Tekije d.o.o. nakon integracije predviđa Nadzorni odbor sa 7 članova, i to: 4 člana iz Grada Požege, 1 člana iz gradova Lipika i Pakraca, 1 člana iz gradova Pleternice i Kutjeva te općina Brestovac, Jakšić, Kaptol, Čaglin i Velika, dok će jednog člana predstavljati radnici.
Vijećnica Virna Krpan (HSS) upitala je kako će se ova odluka odraziti na građane, cijene vode i autonomiju nove podružnice. Odgovoreno joj je da će se cijene u budućnosti ujednačiti na cijelom području, bez trenutno značajnih razlika, dok će naknada za razvoj, kao zakonska obaveza, omogućiti solidarno financiranje infrastrukturnih projekata. Dosad se većina projekata financirala iz gradskih proračuna, a nova mjera smanjit će taj teret.
Vijećnik Vinko Strganac (HSS) primijetio je da bi odbijanje integracije značilo gubitak pristupa nacionalnim i europskim sredstvima, ali je izrazio zabrinutost da bi se Tekija kroz desetak godina mogla pripojiti još većem subjektu, potencijalno stranom. Pierobon je priznao da je tema pripajanja osjetljiva i već dvaput razmatrana na Ustavnom sudu.
U konačnici, većina vijećnika prihvatila je prijedlog pripajanja, dok su dvoje vijećnika – Virna Krpan i Vinko Strganac – glasali protiv. Nešto ranije, ovaj je prijedlog prihvaćen i na sjednici Gradskog vijeća u Pakracu.
Na sjednici su također jednoglasno usvojene odluke o izradi izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja Grada Lipika te Urbanističkog plana uređenja grada Lipika (UPU 1).
Sigurnosni problemi u Brekinskoj
Inače, sjednica je započela, kako je i uvriježeno, aktualnim satom tijekom kojeg se s pitanjima i prijedlozima javilo dvoje vijećnika. Vinko Strganac prenio je zabrinutost mještana Brekinske zbog čestog prometovanja teških kamiona kroz njihovo mjesto, koje nema pješačku stazu, što pješake prisiljava da se kreću cestom. Stanovnici su izrazili potrebu za izgradnjom pješačke staze, a kao privremenu mjeru predložili su postavljanje javne rasvjete na svaku banderu, jer trenutna rasvjeta nije dovoljna za sigurnost.
Gradonačelnik Kasana se složio s činjenicom kako je promet kroz Brekinsku ozbiljan problem, za koji se više puta pokušavalo pronaći rješenje u suradnji s policijom, no trenutno nema trajne solucije. Dodao je da su ceste u tom naselju izložene velikom opterećenju zbog teških kamiona, što je uzrokovalo njihovo uništavanje. Premda je Županijska uprava za ceste nedavno sanirala prometnice, veliki kamioni i dalje ugrožavaju sigurnost mještana te često dolazi do prometnih nesreća i oštećenja infrastrukture poput bandera i ograda.
Grad planira pojačati rasvjetu na kritičnim mjestima i izraditi projekt postavljanja novih rasvjetnih tijela, Također, nedavno je novi izvođač za održavanje javne rasvjete započeo s radovima, što bi trebalo ubrzati realizaciju. U planu je i izgradnja pješačke staze, ali istaknuto je da se prioriteti određuju prema veličini naselja, broju stanovnika i procjeni sigurnosti.
Distribucijska mreža i solarna energija
Vijećnik Strganac upozorio je na informaciju od HEP-a da distribucijska mreža Elektre Križ više ne može podržavati izgradnju solarnih elektrana na kućama zbog preopterećenosti. Gradonačelnik Kasana odgovorio je kako nije upoznat s ovim podatkom, izjavivši da će zatražiti službeno očitovanje i o rezultatima izvijestiti vijećnike na sljedećoj sjednici. Dodao je da Grad Lipik snažno podržava obnovljive izvore energije, uključujući projekte solarnih elektrana. Spomenuo je izgradnju solarne elektrane snage 5 megavata u Dobrovcu te veći projekt u poduzetničkoj zoni. Osim toga, planira se izgradnja elektrane snage preko 200 megavata na području Gornjeg Čaglića, Subocke i Livađana. Ovi projekti, istaknuo je gradonačelnik, u budućnosti će značajno povećati prihode gradskog proračuna.
Rasvjeta i kanalizacija u Poljani
Vijećnik Vlado Stakor (HDZ) iznio je problem nedostatka javne rasvjete u dijelu Antunovačke ulice u Poljani, na što su se mještani više puta žalili. Gradonačelnik Kasana odgovorio je da je kašnjenje u rješavanju problema posljedica promjene izvođača za održavanje javne rasvjete, no uvjerio je da će rasvjeta uskoro biti popravljena.
Stakor je upozorio i na zastoje u radovima na kanalizacijskoj mreži u Poljani. Iako su strojevi stigli, tri tjedna nije bilo nikakvih aktivnosti, zbog čega se boji da će rokove ugroziti vremenski uvjeti. Gradonačelnik je odgovorio kako izvođači ističu da su svjesni rokova te da je krajnji rok za završetak radova travanj 2025. godine.
IZVOR: compas.com.hr