Nova droga na ulicama Slavonije od koje djeca imaju halucinacije

Nova droga na ulici
(FOTO: 24 sata)

9.5.2018. | 09:38 | V.C.
IZVOR: 24sata.hr
Pregleda: 8947

Borba s novim drogama slična je održanju trošnog brodića, koji na sve strane propušta vodu, na površini rijeke. Čim zapušite jednu rupu, odnosno detektirate novu drogu, iz laboratorija narkodilera pojavi se druga.

U Hrvatskoj su u 2018. zaplijenili već tri nove psihoaktivne tvari: dva sintetska kanabinoida i anestetik difenidin. Riječka policija zaplijenila je jedan sintetski kanabinoid, a osječka drugi i difenidin. Difenidin je blokator NMDA receptorskog kanala koji je proučavan za liječenje neurotoksičnih ozljeda. Na EU tržištu se pojavio 2013. te je dosad zaplijenjen u 14 država EU, uključujući Hrvatsku. U 2015. u Španjolskoj su zabilježeni slučajevi trovanja difenidinom. Spoj može izazvati nekoliko fizičkih i mentalnih učinaka, poput problema s osjetilima i percepcijom, gubitka pamćenja, depresije središnjeg živčanog sustava, euforije, halucinacije i depersonalizacije, te stoga može znatno izmijeniti rasuđivanje i ponašanje. Da su tzv. nove droge sve prisutnije u Hrvatskoj, pokazuje i podatak da je u Osijeku u travnju u tri dana šestero mladih zatražilo liječničku pomoć zbog sumnje da su uzmali tzv. osvježivač zraka. Pročelnica Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju Kliničkog bolničkog centra Osijek, Katarina Dodig Ćurković, za Glas Slavonije rekla je kako sumnja da se na ulici pojavilo neko novo sredstvo jer su u travnju u zavod koji vodi dolazili mladi u vrlo ozbiljnom stanju, što do sada, naglasila je, nije bio slučaj.

- Posljedice uzimanja navedenih tvari razlog su što se traži i pomoć psihijatrijske službe, s obzirom na to da se radi o vrlo uznemirujućim simptomima, kao što je pojačana uznemirenost, agresivnost, ustrašnost, simptomi psihotičnosti, fenomeni depersonalizacije, derealizacije, paranoidna interpretacija realiteta i slično. Uz to, javljaju se teškoće sa spavanjem, koncentracijom, ponašanjem, uzimanjem hrane. Stoga posebno apeliramo na roditelje da poklone punu pozornost ponašanju svoje djece, kao i društvu u kojem se kreću – upozorila je dr. Dodig Ćurković.





- Danas se velik dio novih psihoaktivnih tvari nalazi pod zakonskom kontrolom, no kontinuirano se sintetiziraju novi spojevi koji imaju slična svojstva kontroliranim tvarima, ali zbog drukčije kemijske strukture ipak ne podliježu zakonskim mjerama, kaže nam Sanja Mikulić, zamjenica ravnatelja Ureda za suzbijanje zlouporabe droga.

 U siječnju 2016. donesen je i novi Popis droga, psihotropnih tvari i biljaka iz kojih se može dobiti droga te tvari koje se mogu uporabiti za izradu droga. Glavna karakteristika popisa je generički pristup kontroli novih droga, čime su se pod zakonsku regulativu stavile čitave skupine kemijskih spojeva, umjesto pojedinačnih tvari. Time je niz ranije legalno dostupnih psihoaktivnih spojeva ušao u kaznenopravnu odgovornost - kaže Sanja Mikulić.

Kad se govori o novim drogama, najčešće se koriste sintetski kanabinoidi, koji su dizajnirani s ciljem oponašanja učinka kanabisa. Takvi proizvodi dostupni su u marketinški privlačnim pakiranjima te imaju različite nazive kao što su Galaxy, Rainbow, Atomix, Sharp, Blow, Leaf, Zombi. One imaju višestruko jači učinak od poznatih psihoaktivnih tvari i postoji velik rizik od trovanja, pa i onih sa smrtnim ishodom. Novije generacije psihoaktivnih spojeva sve su toksičnije. Dokazano je da su sintetski kanabinoidi izuzetno toksični i štetni. Diljem Europe bilježi se niz trovanja, od kojih neka čak sa smrtnim ishodom.



Simptomi trovanja opasnim sintetskim kanabinoidima su ošamućenost, vrtoglavica, ubrzan rad srca, mučnina, povraćanje, bol u prsima, zujanje u ušima, glavobolja, anksioznost, tahikardija i kognitivne teškoće.

- Prema dostupnim podacima, u Hrvatskoj su od 2014. do 2016. godine zabilježena 43 trovanja za koje se sumnja da su povezana s novim psihoaktivnim tvarima (većina pacijenata navelo je konzumaciju proizvoda Galaxy) te jedan smrtni slučaj. U sustavu tretmana u 2015. je zabilježeno 13 osoba koje se javile na liječenje, a koje su kao glavno sredstvo navele sintetske kanabinoide, dok je takvih osoba u 2016. bilo osam. Nažalost, točni razmjeri štetnih zdravstvenih posljedica nisu poznati budući da zdravstvene ustanove ne raspolažu analitičkim standardima kojima bi se točno mogla odrediti tvar ili skup tvari koje su uzrokovale trovanje, mada je do sada prijavljen značajan broj sumnjivih incidenata u raznim dobnim skupinama - rekla je Sanja Mikulić.



I dok su se nekad nove droge prodavale uglavnom u specijaliziranim trgovinama, tzv. smart ili head shopovima, kioscima i tobacco shopovima, danas se sve učestalije nabavljaju preko interneta. Brojni smart/head shopovi imaju svoje internetske stranice te nude online prodaju tzv. osvježivača prostora, ali postoje i brojne specijalizirane stranice koje nude nove droge kao istraživačke kemikalije i dodatke prehrani. Dio novih droga može se pronaći i na ilegalnom tržištu droga.

Prema posljednjim podacima, u Europi je pod nadzorom 650 novih psihoaktivnih tvari, a u posljednjih sedam godina u Hrvatskoj je otkriveno 105 novih spojeva. Policija je lani identificirala 10 novih droga, a u 2016. su zaplijenili 11 novih psihoaktivnih tvari u obliku biljnih mješavina, praha, kristala, tableta i markica.



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI