28.9.2024. | 07:59
N.H.
Pregleda: 1819
FOTO: Ustupljene fotografije
U organizaciji Povijesnog društva Požega u četvrtak navečer je održano predavanje dr. sc. Dragutina Babića „Multikulturalnost i izazovi suživota u 21. stoljeću“. Predavača je predstavio profesor Vinko Tadić, predsjednik Povijesnog društva Požega.
Dragutin Babić rođen je 1958. godine u Pleternici. Osnovnu školu završio je u rodnome mjestu, gimnaziju u Požegi, a studij sociologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Na tom fakultetu je magistrirao i doktorirao. Od 1999. godine zaposlen je u Institutu za migracije i narodnosti u Zagrebu. Objavio je niz znanstvenih radova. Autor je nekoliko knjiga: „Otoci – ostati ili otići“ i „Otoci dviju generacija“ u koautorstvu s Ivanom Lajić i Sonjom Podgorelec. Napisao je i četiri samostalne knjige: „Suživot Hrvata i Srba u Slavoniji“, „Etnonacionalizam i rat u Hrvatskoj“, „Nacionalne manjine u Hrvatskoj – sociološka perspektiva“, „Slavonija u oku sociologa“. S Filipom Škiljanom objavio je djelo „Nacionalne manjine u Zagrebu“. Sudjelovao je u radu niza znanstvenih skupova. U Požegi je organizirao tri znanstveno-stručna skupa i 12 predavanja o temama važnim za Slavoniju. Nakon spomenutih skupova objavljeni su zbornici radova. Sudjelovao je u radu više znanstvenih projekata. Dragutin Babić je znanstveni savjetnik u trajnom zvanju.
Babić je u svom predavanju uveo u probleme i izazove suživota različitih etničkih i nacionalnih zajednica u Hrvatskoj s naglaskom na suživot Hrvata i Srba. Te probleme autor je empirijski istraživao. Drugi dio izazova multikulturalizma odnosio se na „dolazak stranih radnika i njihovu integraciju u hrvatsko društvo. Sve su to pitanja koja su značajna, kako na istraživačkoj i teorijskoj razini, tako i u aktivnostima države sa temeljnom idejom o mogućnosti i potrebi kvalitetnoga suživota individua i zajednica s različitim nacionalnim, vjerskim, jezičnim i drugim identitetima“ – istaknuo je Babić.
Nakon predavanja otvorena je diskusija. Prisutni građani postavljali su pitanja predavaču i davali svoje komentare o problemima i pitanjima u okvirima navedene teme.