Arhivska fotografija
(FOTO: Getty images)
Pri pokretanju vlastitog obrta, logično, vlasnik se nada kako će mu startni izdatci biti što niži. Stoga se 39-godišnja poduzetnica Danijela iz Osijeka neugodno iznenadila kad joj je, tri dana nakon što je obrt registriran, poštanski sandučić bio zatrpan uplatnicama za upise u razne registre i to s nezanemarivim iznosom. Naime, zbroj uplata na šest uplatnica koliko ih je dobila iznosi 527,54 eura!
"Naivno sam u prvi trenutak pomislila da je riječ o kakvim pismima dobrodošlice", kroz smijeh danas priča poduzetnica kojoj cijela situacija, naravno nije bila nimalo smiješna kad je, otvarajući kovertu po kovertu shvatila da bi trebala dio ili čak i polovicu pristojne plaće i nastavlja:
Zakonom propisan tek Obrtni registar
"Zanimljivo je što je cijeli ton pisama poput ponuda u prodavaonicama, u stilu – do određenoga roka iznos je, primjerice, 97,54 eura, a nakon roka stopostotno viši i iznosi 195,08 eura. Ovo je samo jedno od pisama koje sam otvorila, a stiglo ih je šest", priča naša sugovornica koja, dakako, kao početnica, nije mogla znati treba li odmah platiti sve uplatnice koje je primila ili pak sačekati. No, prema navodima iz registara koji su poslali pisma, čekanje bi je stajalo višestruko.
Kako se obrti registriraju pri Upravnom odjelu za gospodarstvo Osječko-baranjske županije, zanimalo nas je koji je od silnih registara potrebno platiti i je li uopće? U odgovoru dip. oec. Ivane Katavić Milardović, pročelnice navedenog Upravnog odjela doznajemo da se u skladu s odredbama Zakona o obrtu, Pravilnika o obliku i načinu vođenja obrtnog registra te drugih propisa, po zahtjevu fizičkih osoba radi obavljanja dopuštenih gospodarskih djelatnosti obrt upisuje u Obrtni registar.
"Obrtni registar je jedina službena Zakonom propisana baza podataka. Ustrojen je pri Ministarstvu gospodarstva, a podaci se upisuju temeljem rješenja koja izdaju nadležna upravna tijela u županijama. U Osječko-baranjskoj županiji to je Upravni odjel za gospodarstvo", odgovara pročelnica, dodajući da je Obrtni registar javan, odnosno javno dostupan tijelima državne uprave i drugim institucijama propisanim zakonom, kao i građanima.
Ponude su (ipak) neobavezne
Također, stoji nadalje u odgovoru, Pravilnikom se propisuje način upisa fizičkih osoba u Obrtni registar, kao i mjere, sredstva te uvjeti osiguranja, pohranjivanja i zaštite podataka i dokumentacije u sustavu Obrtnog registra. Za njega se ne plaća upravna pristojba, odnosno donošenje rješenja o registraciji obrta, upis u Obrtni registar, kao i izdavanje obrtnice u Upravnom odjelu za gospodarstvo, koji vodi Obrtni registar, za obrtnike su – besplatni!
"Sve ostale evidencije i baze podataka koje se nude obrtnicima od strane raznih oglašivača bilo poštom ili na drugi način elektroničkom komunikacijom, uz obvezu uplate, su dobrovoljne, neobvezne i nisu propisane Zakonom o obrtu", odgovara pročelnica Katavić Milardović.
I doista, u „šumi“ teksta iznad uplatnica stoji kako su ponude, osim što su personalizirane, također i neprenosive te neobavezne. Ipak, jasno je za razumjeti da će obrtnici početnici smatrati da ipak postoji kakva „kvaka“ i mnogi od njih automatski će uplatiti navedene iznose, dakako poštujući rok koji se višestruko povećava nakon isteka. Vjerujemo da upisi u takve registre također donose određene benefite novopečenim obrtnicima, no zanimljivo je kako ponude stižu doslovno 24 sata nakon upisa u Obrtni registar. Stoga vrijedi dati savjet svim budućim obrtnicima da dobro razmisle hoće li prihvatiti skupe ponude. To više što je jedina službena Zakonom propisana baza podataka – besplatna!
izvor: sib.net.hr