18.8.2024. | 08:27
Marina Mirković
Pregleda: 3939
Erasmus mobilnost u Francuskoj
(FOTO: M.M.)
Od 22. do 27. srpnja 2024. u Nici (Francuska) održan je Europass Teacher Academy tečaj za nastavnike "Environmental stewardship: How to reconnect with Nature". Na tečaju je sudjelovala profesorica Antonia Petrović Klaić iz Tehničke škole u Požegi. Tečaj je dio Erasmus+ KA122 projekta mobilnosti učenika i osoblja u području odgoja i općeg obrazovanja "Osnaženi za put do bezbrižne i ekološki održive škole". Na tečaju su sudjelovale i nastavnice iz Portugala, Češke, Slovačke, Poljske, Bugarske, Mađarske i Cipra.
Prvi dan tečaja, osim upoznavanja s voditeljicama tečaja - Frances Osborne i Nalinka Kalder, bio je posvećen predstavljanju škola polaznica tečaja. Mnoge od škola ponosni su članovi mreže međunarodnih ekoškola s kojima Tehnička škola može ostvariti daljnju suradnju. Nastavnice su izložile primjere dobre prakse u očuvanju energije, recikliranju i uključivanju učenika u eko projekte te razvijanju svijesti o potrebi održivog razvoja u školama.
Drugi dan nastavnice su dobile konkretne primjere strategija uključivanja učenika u proces učenja u prirodi i o prirodi (metoda see, think, wonder). Također su na okruglom stolu raspravljale o izjavama koje se mogu smatrati kontroverznima, poput one da ljudi imaju pravo vladati planetom i prirodom.
Poslijepodne je bilo rezervirano za razgledavanje grada. Nica se nalazi u Provence-Alpes-Côte dʼAzur regiji. Glavni gradski trg nosi ime po istaknutom vojskovođi André Massena. Posjećena je katedrala posvećena zaštitnici grada Sainte- Reparate. Sudionice tečaja obišle su trg na kojem je Palača pravde. Avenija Jean Médecin je glavna ulica s trgovinama u Nici. Osvježiti se može u nekom od brojnih parkova poput Promenade du Paillon. Nica se trudi ispuniti obvezu ozelenjavanja i sadnje drveća, gdje nastoji posaditi jedno drvo za svakog stanovnika do 2026. godine. Plan je stvoriti 70 hektara površina na kojima će se stanovnici moći rashladiti tijekom vrućih mediteranskih dana.
Treći dan uglavnom je bio posvećen posjetu Villi Ephrussi de Rothschild.
Dizajnirao ju je francuski arhitekt Aaron Messiah, a izgradila barunica Béatrice de Rothschild (1864.-1934.) između 1907. i 1912. godine. Vila je okružena s devet vrtova, svaki s drugom temom: francuski, španjolski, japanski, firentinski, provansalski, egzotični, kameni vrt, ružičnjak i vrt Sèvres. Nastali su između 1905. i 1912. pod vodstvom krajobraznog arhitekta Achillea Duchênea. Vrt je dobrodošla oaza zelenila i mira za građane, pogotovo djecu koja žive u užurbanom gradu. Cilj posjeta bio je pronaći načine kako učenike približiti prirodi, od promatranja biljaka i životinja, likovnih ostvarenja do „lova na blago“.
Petak je bio rezerviran za još jedan kulturalni doživljaj. Domaćini su poveli sudionice na gastronomsko-povijesnu avanturu na Marche aux Fleurs Cours Saleya, tržnicu kako bi upoznale Nicu kroz povijest njezine hrane. Stanovnici Nice ovdje kupuju od 1861. Od cvijeća, voća, povrća do specijaliteta poput socce (palačinka od slanutka), pissaladière (tart s karameliziranim lukom), calisson (slatkiš od badema), tourte de blettes sucrée (slatki kolač s blitvom), tapenade od maslina, inćuna i kapara, ovčjeg sira do ušećerenog voća i cvijeća. Nijedan posjet Francuskoj ne bi bio kompletan bez obilaska trgovine s čokoladom, pa su posjetile Chocolaterie Auer preko puta opere, gdje slatkiše proizvodi i prodaje već peta generacija obitelji Auer.
Posjetile su i tvrđavu Colline du Château, koju je Luj XIV. razorio u nastojanju da zauzme Nicu. 1822. vlasti su odlučile pretvoriti je u park, koji danas građanima i posjetiteljima nudi mjesto za odmor i piknik uz umjetni vodopad, jezera i prekrasan pogled na zaljev. Za kraj, prošetale su Promenade des Anglais, koja se proteže na sedam kilometara, nazvana po engleskim aristokratima koji su dolazili osjetiti zdravstvene blagodati mediteranske klime.
Posljednji dan edukacije sudionice su započele promišljanjem o budućim projektima u sklopu ekologije i održivog razvoja. Edukatorica Nalinka Kalder upoznala ih je s tehnikom koju mogu primijeniti na svojoj nastavi, kako bi se učenici opustili i fokusirali na radne zadatke koji im predstoje. Oslikavali su kamenčiće s plaže motivima koje su same izabrale. Nakon te aktivnosti podijelile su se u grupe i osmislile cjelogodišnji projekt koji bi bio ostvariv u školama, nakon čega su ga izložili ostatku grupe. Također su dobile sjajne primjere koje edukatorica provodi u svojoj školi. Raspravljali su i o načinima kako gradovi nastoje smanjiti svoje emisije CO2, poput izgradnje biciklističkih staza, učinkovite upotrebe i poticanja građana da koriste javni prijevoz umjesto osobnih automobila, te problema tzv. „brze mode“ i edukacije građana kako bismo odgovornom kupnjom smanjili naš utjecaj na planet. Na kraju su dodijeljeni certifikati za uspješno odrađenu edukaciju.
Bilo da žive u gradu ili na selu, učenici se trebaju osjećati povezano sa svojim okolišem i razvijati osjećaj osobne odgovornosti za njegovo očuvanje. Kako bi to učinili potrebno im je praktično razumijevanje načina na koji ekosustavi funkcioniraju - kroz promatranje i eksperimentiranje s lokalnim primjerima, ali i razumijevanjem njihove zajedničke mehanike diljem planeta. Saznanja s tečaja omogućiti će iscrtati put do zelenije budućnosti kroz niz praktičnih aktivnosti za učenike i nastavnike Tehničke škole koja je u lipnju stekla status međunarodne Ekoškole. Time će se osnažiti sljedeće generacije učenika da doista naprave razliku u očuvanju našeg planeta.
Erasmus+ KA122 projekt mobilnosti učenika i osoblja u području odgoja i općeg obrazovanja: „Osnaženi za put do bezbrižne i ekološki održive škole“ sufinancira Europska unija.