Imamo oko 600 tisuća praznih stanova, država ih planira iznajmljivati

Arhivska fotografija
(FOTO: S.V.)

19.10.2024. | 11:19 | RTL
IZVOR: sib.net.hr
Pregleda: 197

Država se uhvatila u koštac s skupim najmovima pa pokušava pronaći model prema kojima bi stanovi bili nešto priuštiviji svim stanovnicima.

Na tržištu nedostaje 237 tisuća stanova, a pretpostavlja se kako ih ima čak 600 tisuća koji se uopće ne koriste ili se za to ne zna. Vlada svojom mjerom želi motivirati takve vlasnike da stanove stave na tržište.

Država tako poziva vlasnike stanova koji dulje od dvije godine ne iznajmljuju da im ih predaju. Ugovor na 3 do 10 godina potpisivao bi se s APN-om, a država bi jamčila kako će stanove vratiti u preuzetom stanju nakon što najam istekne.


“Rekao sam da je 600 tisuća stanova. Kada bi 10 posto, kada bi 5 posto ovakvih stanova uzeli, mi bi riješili u kratkom roku 30 tisuća stanova”, kazao je ministar Branko Bačić.


No realnije je, kaže, da će ih na ovaj način iznajmiti 9 tisuća. Ideja je i da stambeni troškovi ne smiju biti veći od 30 posto plaće. Pa su spremne subvencije.

Za primjer se uzimaju supružnici, koji imaju dvoje djece, i zajednička primanja 2118 eura. Od tih plaća oduzima se 213 eura režija. Od preostalog iznosa uzima se 30 posto, odnosno 571 euro. I toliko ta obitelj plaća najam.

Država pak planira plaćati medijalnu cijenu za najam stanja pa će cifre biti nešto niže negoli su trenutno na tržištu. Tako bi primjerice isplatili 42 tisuće eura za najam na šest godina za stanu u Zagrebu od 65 kvadrata.

Opširnije pogledajte u prilogu RTL televizije.



VIŠE NA TEMU:
STANOVI
DRŽAVA
NAJAM

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI