13.10.2018. | 10:08
034 Portal
Pregleda: 6475
Daniel Majer
(FOTO: 034 Portal)
Nedavno je županijski vijećnik Majer iznio prijedlog da bi ukinuo socijalnu pomoć što je izazvalo brojne reakcije, a u programu požeškog HSLS-a ima još nekih ukidanja, kako bi se racionalizirao proračun, što također ne nailazi na odobrenje pojedinaca.
Nakon Vašeg intervjua u kojemu ste kao prijedlog iznijeli ukidanje socijalne pomoći, bilo je mnoštvo uvreda i negativnih komentara, kako to komentirate?
Većina je pročitala samo naslov i komentirala na osnovu toga. Komentari su uglavnom bili uvredljivi i na osobnoj razini. To samo pokazuje da kao društvo nismo demokratski sazreli, da se ne raspravlja na temelju argumenata, nego samo površno i napadom na osobu. Zbog toga reforma školstva stoji, jer dvjema sestrinskim strankama po programu, odgovara obrazovni sustav nastao u bivšem sistemu. Ljudima koji imaju kritički pogled na svijet teško se manipulira. Oni raspravljaju argumentima.
U programu HSLS-a, piše da biste ukinuli donacije udrugama, nije li to „udar“ na civilno društvo?
Ukinuli bismo ovakav model financiranja udruga gdje se svake godine, više-manje, svim udrugama daje isto, a 'natječaj' je samo formalnost. U obrazloženju proračuna Grada za 2018. stoji kako 7,66 milijuna kuna odlazi za dodjelu tekućih i kapitalnih donacija udrugama građana i neprofitnim organizacijama kroz programe javnih potreba u kulturi, odgoju i obrazovanju, sportu, socijalnoj skrbi i ostalim udrugama i društvima, Vatrogasnoj zajednici i DVD-u. Neke udruge poput onih u sportu i vatrogastvu naravno da treba pomagati. Međutim, treba li cilj biti financirati 50 udruga u kulturi, 40 udruga građana i samo za to izdvojiti preko pola milijuna kuna. Za 15-ak socijalnih udruga preko 160.000,00 kuna, a toliki natječaji za dodjelu bespovratnih sredstava.
Projekte koji imaju za rezultat povećanje kvalitete života i standard ciljnih skupina, kao i jasne, mjerljive pokazatelje, treba podržati i većim iznosima nego do sada.
Ovih dana česta tema su i braniteljske udruge, financiraju li se i oni iz gradskog proračuna?
¼ milijuna kuna odlazi na 12-ak udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Njih uvelike financira i država, a na natječaje za bespovratna sredstva, koje raspisuje Ministarstvo branitelja, rijetko se koja javi. Udruge su često ispolitizirane i ne bave se onime za što su osnovani. Branitelji ne dobivaju podršku i pomoć koju trebaju.
Požeško-slavonska županija ima ured za branitelje koji im svakodnevno pomaže, a to je ono što bi trebale raditi udruge. Županija brine o braniteljima, a Gradu je lakše dati novce poreznih obveznika i ništa ne pitati.
Životi, egzistencija i dostojanstvo branitelja su prevažni da bi se djelovanje udruga svelo na podizanje spomenika i sudjelovanje u politički režiranim prosvjedima. Udruge treba „prisiliti“ da se bave problemima branitelja, a to se može samo kroz još i veće potpore onim udrugama koje rade u interesu branitelja, a ukidanjem donacija onima koji ne rade.
Zašto HSLS predlaže ukidanje socijalnih i sl. davanja, racionalizaciju gradske uprave, smanjenje donacija udrugama i građanima, a sve druge stranke obećavanju građanima „med i mlijeko“?
Gradski proračun velikim dijelom financira se od poreza na dohodak kojeg ne plaća velika većina građana (birača) pa oni ne mogu pojmiti kako je nekome novac oduzet da bi se njima dalo. Grad ne tiska novac pa dijeli, nego uzima kroz porez, prirez, komunalnu naknadu i doprinos, spomeničku rentu i sl. Kako bi 'političari' dijelili, mora se poduzetnicima uzeti, jer oni jedini 'stvaraju' novac. Požeški HSLS se zalaže za racionalizaciju proračuna, kako bi se nameti koje poduzetnici plaćaju mogli ukinuti, a tim novcem oni bi ili povećali plaće svojim radnicima ili bi ulagali te tako otvarali nova radna mjesta.